Moravská vinná - Mikulovská

Jevišovka, Mikulov

Výchozí bod:

Jevišovka

Délka trasy:

55 km

Doporučený typ kola:

rekreační cykloturistiku, náročnější je pouze kopcovitý přejezd Pálavských vrchů

Obtížnost trasy:

50% klidné silnice 3. třídy, 35% terénní úseky, 15% cyklostezky trasa

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

 

Zajímavosti na trase

 • Vinařství Kovacs s.r.o.
  Novosedly
  Naše věrné a spokojené zákazníky, kteří nakupují naše vína, jsme připraveni uvítat v prostorách naší firemní vinotéky. Zde jsme připraveni naše vína představit a ukázat ve své plné kráse. Provoz vinotéky je denně a to v časech od 9,00 – 19,00 hodin.
 • Vinařství Víno Kovacs, s.r.o.
  Novosedly
  Vinařství VÍNO KOVACS, s.r.o. je rodinná firma z Mikulovské vinařské oblasti, která na trhu působí od roku 1995. Hlavním důvodem jejího založení byla hlavně láska k vínu, jež se postupně u majitele Pavla Kovacse proměnila v obrovského koníčka.
 • Vinařství Gotberg
  Popice
  Nad obcí Popice, u viniční tratě Stará hora, na vrchu zvaném Trachtberg, v sousedství rozlehlého meruňkového sadu, vzniklo v roce 2003 nové moderní vinařství.
 • Vinařství Mikrosvín Mikulov, sklepy Dolní Dunajovice
  Dolní Dunajovice
  V degustační místnosti pro Vás máme připraven široký sortiment našich predikátních vín, které zde můžete zakoupit nebo jen ochutnat, řízené degustace a různé soutěže spojené s vínem. Naše prostory se náramně hodí také pro různé firemní večírky a rodinné oslavy, které pro Vás můžeme připravit „na klíč“.
 • Nové vinařství a.s.
  Drnholec
  ​V Novém Vinařství se vyrábí pouze bílá a růžová vína, která se uzavírají výhradně skleněnými nebo šroubovými uzávěry. Výjimkou, potvrzující pravidlo, je červené víno Pinot noir s korkovou zátkou.
 • Jeskyně Na Turoldu
  Mikulov
  Jeskyně Na Turoldu byla veřejnosti přístupná v letech 1958-1967 a v roce 2004 se dočkala svého opětovného otevření. Na výzdobu jeskyně působily kromě vody především tektonické pohyby na zlomech a řícení. Vápenec je rozpukán řadou dutin a puklinek, které jsou vyplněny jehličkovitými krystaly kalcitu a aragonitu a vytvářejí tak jedinečné útvary. V je...
 • Pouzdřanská step-Kolby
  Pouzdřany
  Teplé klima a vápenité pískovce podpořily vznik stepních společenstev, které jsou nedaleko Pouzdřan chráněny v národní přírodní rezervaci. Z rostlin se zde vyskytují například kavyl sličný, koniklec velkokvětý a luční, hlaváček jarní, kostřava valiská či katrán tatarský.
 • Děvín-Kotel-Soutěska
  Horní Věstonice
  Největší a nejcennější pálavská rezervace zahrnující vápencová bradla Děvína a Kotelné oddělená Soutěskou. Svahy Kotelné lemují skalní stěny s věžemi Martinka, Trůn a nepravým skalním mostem zvaným Velký špunt. Skalnaté stěny Soutěsky ukrývají několik jeskyněk a prohlubní (Jütttnerovy jámy). Vegetační kryt tvoří pestrá a bohatá společenstva: duboha...
 • Bunkr Novosedly
  Novosedly
  Lehký objekt vz. 37 typ A-160 zesílený, rekonstruovaný do původního stavu, je jedním ze sedmnácti objektů úseku 10 Březí, které armáda nechala vybudovat jako předsunuté před objekty úseku 4 Novosedly.
 • Vesnická rezervace Pavlov
  Pavlov
  Památková rezervace venkovské vinařské architektury s barokními vinnými sklepy.
 • Zřícenina Sirotčí Hrádek
  Klentnice, Mikulov
  Zřícenina původně gotického pomezního skalního hradu z přelomu 13. a 14. století, vybudovaného na dvou vápencových skaliscích, se nachází na severo - východním vrcholu Stolové hory (458 m n. m.), v chráněné krajinné oblasti Pálava. Sirotčí hrádek (Sirotčí hrad, Sirotčí hrady, Waisenstein) dostal název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev zvaná Sirotci místní hrad vystavěla. Někdy je Sirotčí hrádek nazýván také jako Růžový hrad (Rosenstein či Rasenstein – ostrý kámen). Roku 1645 byl vypálen a rozbořen Švédy.
 • Zřícenina Dívčí hrady
  Mikulov, Pavlov
  Zbytky kdysi významného a pevného hradu zvaného jako Děvičky, Dívčí hrady, Maidberk (Maidenburg) se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi 1km od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Hrad je poprvé připomínán v r. 1222 pod slovanským jménem Dewiczky. Pro své strategické postavení zůstával hrad v zeměpanském držení. Stavba, jejíž zříceniny jsou dosud dominantou východního konce hřebene Pavlovských vrchů, tvoří protáhlý, nepravidelný obdélník, asi 65m dlouhý a přibližně 20m široký, uzavřený vysokou hradební zdí. Zkázu hradu způsobili Švédové po vítězné bitvě u Jankova v r. 1645, kdy na hradě byla jejich posádka, která před svým odchodem hrad i s Pavlovem vyplenila a zapálila. Zajímavostí hradu je, že na objektu nikdy nebyla postavena strážná věž, která ovšem bývala součastí obranného systému většiny dobových hradů. To znamená, že obrana hradu v tomto na války neklidném regionu spočívala v nezvykle vysokých a silných zdech, které jsou dodnes patrny.

Jevišovce, kolonizační osadě založené ve 13. století na soutoku Jevišovky s Dyjí, vstupuje trasa Moravské vinné společně s Greenways Praha–Vídeň do Mikulovské vinařské oblasti. Rozlohou vinic je největší moravskou vinařskou oblastí s nejrozsáhlejšími komplexy vinic. Počátky vinařství v kraji pod Pálavou se počítají již od doby pobytu římských legií. Především bílá vína z okolí Pálavy vynikají mimořádnou jakostí, odrůdovým charakterem a širokou škálou chutí. Typickými odrůdami pro Mikulovsko jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Rulandské bílé.

Jevišovka, po staletí těžce zkoušená osada, je dnes upravenou a pohostinnou obcí a začátkem úseku, který potěší především milovníky přírody, architektury a dalekých výhledů. Po silnicích III. třídy, účelových komunikacích s asfaltovým povrchem i prašných polních cestách ubírá se perfektně značená Moravská vinná k Mikulovu. Drnholec a Novosedlydvě z největších vinařských obcí na Moravě, nabízí nejen přehlídku sklepních staveb v jejich pestrosti a bohatosti, ale i ojedinělou ukázku vývoje venkovské církevní architektury od doby románské po baroko. Za Drnholcem a mostem přes Dyji, odbočuje trasa do Novosedel. K páteřní stezce se připojí zeleně značený okruh Mikulovské vinařské stezky a v obci samotné cyklistický okruh Stará hora. Na jeho počátku rámují vysoké kamenné sloupy vstup k vinařské naučná stezka Stará hora, která je součástí cyklistického okruhu, jehož trasa měří 37 km a začíná v Mikulově.

Vinařský okruh Stará hora vede přes BavoryDolní Dunajovice a Brod nad Dyjí do vinic na Staré hoře u Novosedel. Ve vinicích je umístěno jedenáct panelů, které informují o historii i současnosti pěstování révy v obci Novosedly, odrůdové skladbě ve zdejších vinicích, o vinařství, vinařském zákoně i správné degustaci vína. Získané znalosti si můžete ihned ověřit v praxi. Vinařské firmy Marcinčák a Kovacs z Novosedel patří k nejvyhlášenějším v oblasti. Dále na jih, až k česko-rakouské hranici, pokračuje stezka do Nového Přerova. Z osady, která ještě nedávno oddělovala dva světy a dnes je mekkou cyklistiky stoupá trasa k Přerovskému vrchu. Vede po kvalitní asfaltové komunikaci s výhledem na vinice, jejichž úpatí zdobí originální, neokázalá a stylová průčelí sklepů ze 30. let minulého století. Daleké výhledy z Přerovského kopce záhy vystřídá stinná lesní cesta vedoucí na okraj Dobrého Pole. Povrch následujícího úseku, sedm kilometrů dlouhé cesty do Mikulova patří k nejhorším na trase. Bahnitá nebo prašná polní cesta, nerovné panely, zbytky asfaltu plné výmolů. Na konci však pohled na úchvatné panorama města hýčkaného sluncem na jižním svahu pálavských kopců. Starobylý Mikulov s jedinečnou atmosférou historické mozaiky je nejen křižovatkou kultur, ale i městem vína. Ideální přírodní podmínky na úbočích nad městem, výborné viniční polohy v jeho bezprostřední blízkosti a zkušenosti desítek vinařských generací dávají zde vína s vynikající pověstí.

S Mikulovem za zády, po klidné silnici III. třídy stoupá trasa Moravské vinné ke Klentnici. Než cestou Pavlovskými vrchy vystoupá do výšky 350 m n/m. mine vápencový útes Kočičí skálu, nabídne výhled na masív Stolové hory se zříceninou Sirotčího hrádku, Děvín i Děvičky. Z nejvyššího bodu před Klentnicí pak klesá do Pavlova, barokní vinařské vesnice na břehu Novomlýnských nádrží. Voda spojuje i posledními dvě osady vinařské magistrály na Mikulovsku. Dolní Věstonice s archeologickou expozicí proslavil v minulosti nejen nález korpulentní Venuše, ale i rozvinuté vinařství habánských osadníků, do Strachotína stezku přivádí most mezi Dolní a Střední nádrží vodního díla. Za strachotínskou sklepní kolonií přichází romantický úsek remízkem podél rybníka a mírné stoupání do Pouzdřan, které nabízí vlakové spojení do Brna i Břeclavi.

Zveme vás na vinařské stezky na MikulovskoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg


Tipy na výlet

Charvátskými vinicemi na Starou horu

 

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí.
Kompletní výpis najdete v seznamu služeb.

© 1996 - 2018 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.