Velkopavlovická vinařská stezka

Délka trasy:
110 km
Povrch:
klidné silnice 3. třídy a terénní úseky napříč vinohrady s místy dalekých výhledů do krajiny
Využitelnost:
celoročně sjízdná trasa, terénní úseky v blízkosti řeky Dyje byvají po déletrvajícch deštích podmáčené
Vhodné pro:
průměrné cyklisty, rovinatější jižní úseky i pro 1-2
Značení:
dopravní cyklistické značek s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem modré barvy. V místech souběhu trasy se značením KČT je uvedeno i číslo příslušné trasy.
Nejvyšší bod:
370 m n.m.
Nejnižší bod:
200 m n.m.
Nástupní místo:
Židlochovice
Cílové místo:
Velké Pavlovice
Navštívíte místa

Kobylí, Bořetice, Velké Pavlovice, Šakvice

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Trasa stezky procházející národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka nabízí pestrý výběr terénu pro všechny kategorie cyklistů. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa.

Krajem kudy prošel pánbůh

Velkopavlovicko není vinařská podoblast pro jednodenní výlet, ale spíše několikadenní poznávací expedici. Štědrá příroda, hřejivé slunce a pracovití lidé tu po staletí zušlechťují krajinu, kde se rodí nejlepší červená vína ve střední Evropě. Bezlesý kraj beze stínu, Modré hory i jižní úseky vedoucí harmonickou krajinnou kompozicí  Lichtenštejnů nabízí nespočet turistických i vinařských zajímavostí umožňujících sestavit si výlet třeba podle témat.

Ze Židlochovic směrem na východ

Severní úseky trasy Velkopavlovické vinařské stezky nadchnou milovníky táhlých stoupání a dalekých výhledů, přírodní památky Nosislavská zátočina, Roviny či Louky pod Kumstátem u Krumvíře jsou ojedinělými biotopy na okraji Ždánického lesa. Zvolíte-li jako výchozí místo výletu Židlochovice povede vás směrem na východ cyklostezka v blízkosti řeky Svratky. V nedalekých Křepicích se stezka větví, jižní směr je určený těm, kteří hledají prvotřídní vinařské zážitky. Uherčické Staré hory a popický Sonberk jsou jedny z nejcennějších viničních tratí na Moravě i místa impozantních výhledů na Novomlýnské nádrže a Pavlovské vrchy. Vinice společnosti Sonberk pod kopcem Žebrák představují ukázkou špičkového vinohradnictví a sídlo firmy moderní vinařskou architekturu i technologii. A není to zdaleka jediná příležitost, jak ze sedla kola poznat znamenitá vína a milé lidi, upravené vesnice a městečka i malebné sklepní kolonie. Připomínkou vinařské proslulosti nedalekých Hustopečí, které byly ve středověku centrem vinařství na Moravě, je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků. Ochutnávka nejlepších vín podoblasti ve společnosti pana Sedláčka je mimořádným vinařským i lidským zážitkem.

Atraktivní a bezpečná cykloturistika

Pod arkádami citlivě opraveného historického domu v Hustopečích je i zastávka putování krajem André, každoroční oslavy jedné z nejrozšířenějších místních odrůd vyšlechtěné ve Velkých Pavlovicích. Vinařskou podoblastí prochází tato tématická trasa spolu s páteřní Moravskou vinnou a nedávno vyznačeným atraktivním okruhem Modré hory, který spojuje pět obcí Velkopavlovicka, kde se pěstují především odrůdy pro výrobu červených vín. Velké Pavlovice sice leží na vinařské magistrále, ale mimořádnou kvalitou červených vín, živým folklórem i starobylou sklepní architekturou je město typickým představitelem vinné kultury v kraji i národopisné oblasti Hanácké Slovácko. Ve starobylé strážní obci Vrbici, kam vás přivede páteřní trasa přes Bořetice, se Velkopavlovická vinařská stezka vydává třemi směry. Můžete si vybrat mezi dvěma půvabnými sjezdy mezi vinicemi; každý z nich vás  přivede do jedné z nejvyhlášenějších vinařských obcí v regionu. Kobylí s vinařskou expozicí v obecním muzeu se může pochlubit slavnou historií vinohradnictví, réva vinná se zde pěstovala již ve 13. století. Čejkovice zdobí templářská tvrz s rozsáhlým bludištěm sklepů a cenné památkami lidové sklepní architektury.

Cesta za památkami UNESCO

Jižní větev stezky vede z Vrbice houpavou krajinou mezi nejvyhlášenějšími viničními tratěmi do největší vinařské obce v České republice. Velké Bílovice jsou proslulé samostatnou vinařskou vesničkou Belegrady a víny mimořádné kvality. Městečko Podívín, které je majákem na ostrově Lednicko-valtického areálu, se chlubí židovský hřbitov s obřadní místností a kostelem sv. Petra a Pavla s mohutnou věží. Kilometr za Podívínem odbočuje stezka do terénu a po překonání mostu přes řeku Dyji spěje k romantické zřícenině Janova hradu, jedné z ukázek historizujícího přístupu Lichtenštejnů při budování architektonických dominant krajiny. Pro cestu k dalším stavbám areálu můžete využít Mikulovskou vinařskou stezku, která v Lednici navazuje na vinařskou stezku vedoucí Velkopavlovickem. Ta se u Janohradu stáčí k severu a oborou kolem Obelisku mezi přírodními památkami Květné jezero a Jezírko Kutnar směřuje do Rakvic, osady proslavené především Veltlínským zeleným s jemně lipovou vůní. V poslední době se zde prosazuje i odrůda Chardonnay, které dává zdejší mikroklima vůni a chuť tropického ovoce. Závěrečný úsek z Rakvic přes Přítluky a Zaječí do centra vinařské podoblasti ozdobí ještě jeden cyklistický zážitek. Pro stoupání na Přítluckou horu a travnatý přejezd návrší zmobilizujte třeba poslední sily, pohled do krajiny v okolí Novomlýnských nádrží za tu námahu stojí.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Amande Wine Wellness Hotel

Amande Wine Wellness Hotel se nachází v Hustopečích ve městě vína a mandlí, které se promítají i v samotném hotelu. Jedinečné Wine Wellness je v České republice prvním zařízením, jehož hlavní doménu tvoří víno a vinné procedury.

1 hodnocení
Apartmány nad sklepem

Největší velkopavlovickou sklepní kolonii Zelnice tvoří původní zemní sklepy pod mohutnými lisovnami. Část z nich byla koncem minulého století modernizována a upravena na komfortní zařízení pro vinařskou turistiku. Penzion Apartmány nad sklepem nabízí nejen pohodlné ubytování, ale i vinnou léčebnou kůru ve sklepních lá...

1 hodnocení
Beseda Rakvice

Restaurace Beseda leží přímo ve středu vinařské obce Rakvice. V naší restauraci (jejíž historie se datuje od roku 1927) se v přízemí nachází pivnice s kapacitou 40 míst, v 1. patře klimatizovaný noční bar (35 míst) a ve dvoře letní zahrádka s udírnou a grilem (70 míst). Poskytujeme služby pro cykloturisty - jsme začlen...

1 hodnocení
Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

5 hodnocení
Chalupa na Pálavě

Ubytování v malebné vinařské vesničce. Chalupa nabízí ubytování ve dvoulůžkových,třílůžkových a jednom pětilůžkovém pokoji s možností přistýlek. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením. Hostům je k dispozici kompletně vybavená kuchyně.

Bez hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor


 • 20.3.2018
  Zahájení cyklostezky Brno - Víde...

  Srdečně Vás zveme na tradičním Zahájení cyklostezky. 

   
  2.3.2018
  Bohatý doprovodný program veletr...

  Bohatý doprovodný program veletrhu FOR BIKES 2018 vtáhne do sedla k...

   
  Všechny aktuality
 • březen 2018
  poútstčtsone
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  Všechny akce