Vinařská stezka Podluží

Délka trasy:
115 km
Povrch:
silnice 3. třídy se pravidelně střídají s lesními a polními cestami, vyhledávaným terénem pro rodinné výlety jsou zastíněné cyklostezky a zpevněné lesní úseky v okolí Ratíškovic, vyhrazených cyklostezek využívá trasa i ve městech a obcích na trase
Využitelnost:
rovinatá trasa vedou téměř výhradně po zpevněných komunikacích je sjízdná po celý rok a za každého počasí
Vhodné pro:
celá trasa stezky je vhodná i pro méně zdatné cyklisty, nenáročné jsou i kopečky v okolí Nového a Starého Poddvorova
Značení:
dopravní značky s kolem a sklepním žúdrem oranžové barvy
Nejvyšší bod:
270 m n.m.
Nejnižší bod:
165 m n.m.
Nástupní místo:
Břeclav
Navštívíte místa

Břeclav, Hodonín, Moravská Nová Ves

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 10.jpg

  1 10

 • 2.jpg

  2 10

 • 3.jpg

  3 10

 • 4.jpg

  4 10

 • 5.jpg

  5 10

 • 6.jpg

  6 10

 • 7.jpg

  7 10

 • 8.jpg

  8 10

 • 9.jpg

  9 10

Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Z Břeclavi ke zlatému kříži vinařství

Zdolávání členité vinařské stezky Podluží, která je široce rozkročená rovinami tohoto úrodného kraje, můžete začít v metropoli regionu Břeclavi. Krátký úsek po břehu řeky Dyje přechází u zahrádkářské kolonie na okraji města v cyklostezku, která vás přivede k velkomoravskému hradišti Pohansko s empírovým loveckým zámečkem ze začátku 19. století. Spanilá jízda lesem protkaným vodami pokračuje až do Lanžhota, odkud se vinařská stezka vydává po silnici pro motorová vozidla přes Kostice, Tvrdonice a Týnec do centrálního Podluží, cykloturisticky a vinařsky nejatraktivnějšího místa regionu.

Vinařské kolonie v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích či Prušánkách jsou ojedinělými ukázkami sklepní architektury a sídlem desítek znamenitých vinařů, kteří nabízí degustace vín a kompletní informační servis o vinařství a turistických zajímavostech oblasti. Nejlepší z nich jsou nositeli certifikace vinařské turistiky a najdete je ve všech zmiňovaných obcích. Alternativou k silničnímu průběhu stezky je její západní větev, která směřuje ke zlatému kříži vinařství na Podluží přes Starou Břeclav a Hrušky.

Z Podluží až na Kyjovské Dolňácko

V Moravské Nové Vsi se vinařská stezka Podluží větví. Západním průběhem směřuje přes prušánecké Nechory, kopečky Nového a Starého Poddvorova do Dolních Bojanovic; větev spojující Podluží s Velkopavlovickem vede přes Moravský Žižkov do Velkých Bílovic. Bojanovské vinařství proslavil zejména opulentní Ryzlink rýnský, na ochranu před jeho paděláním vydal majitel panství v roce l738 zvláštní příkaz. Směs Ryzlinku rýnského s budínkou místního vinaře Jana Bohúna byla poctěna zlatou medailí, kterou vínu udělil rakouský císař František Josef I.

Po krátkém silničním úseku odbočuje za obcí stezka do terénu a cestou po břehu Bojanovského rybníka směřuje ke státní silnici Mutěnice-Hodonín. Po přejezdu silniční komunikace dospěje lesní doubravou do Dubňan a po klidné silnici 3. třídy jste za chvilku v Ratiškovicích. Je-li čas oběda nebo jste unaveni, zmobilizujte poslední síly. Dvě restaurace v obci certifikované známkou Cyklisté vítáni nabízí styl, výbornou obsluhu a lahodné místní speciality. Skvělé palačinky se zmrzlinou nebo domácí patenty jsou ideálním završením oběda a zároveň pozváním k návštěvě nedalekého projektu KKK (na Kole po Kolejích ke Kanálu), který nabízí projížďku na železniční drezíně a prohlídku muzea ve vagóně mapující působení Tomáše Bati v regionu. Ratíškovický Slavín a vacenovské Žlébky jsou posledními sklepními koloniemi, než se vinařská stezka, která je ve Vacenovicích navzdory svému názvu již hluboko zakouslá do národopisné oblasti Kyjovské Dolňácko, vrací na Podluží. Podlužím nejen po vinařské stezce Pestré povrchy, kdy cyklostezku a atraktivní singletrack v blízkosti národní památky Váté písky střídá zpevněná i písčitá lesní cesta, jsou znakem úseku vedoucímu přes Rohatec do Hodonína. Ostatně cyklostezkou v blízkosti frekventované silnice vítá cyklisty i město ležící na břehu řeky Moravy a rodiště T.G. Masaryka.

Bezpečný, byť trochu nepřehledný je i průjezd městem po cyklostezce a místních komunikacích. Hráz řeky, která dala vinorodému kraji jméno, můžete využít i pro cestu zpátky na jih. Jen částečně značená stezka po břehu Moravy nenese název vinařská, přesto je cyklistické splývání s jejím tokem až do Lanžhota romantickým zážitkem. Lákavost tohoto koridoru zvyšují přírodní lokality v blízkosti řeky a snadná dostupnost národní kulturní památky Valy či sklepních kolonií Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi.

Pozvánkou do nejjižnější části České republiky, žírné krajiny osídlené již v době Velké Moravy, ať je vám zápis v kronice obce Prušánky: „Můžeme vidět, jak k Nechorám míří lidé se skloněnými hlavami, shrbení pod nákladem každodenních povinností. Mezi sklepy jako by vešli do začarované země, začnou se usmívat a rozvazuje se jim jazyk.“

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Pěkné Podluží!
Petr
29.12.2014 9:52:41
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Bylinkový ráj Sonnentor

Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.

5 hodnocení
Cyklobistro U Gerasima

Cyklobistro U Gerasima v Rohatci Na Kopci je rodinná nekuřácká restaurace na okraji obce Rohatec nedaleko Hodonína.

1 hodnocení
Cyklosféra - ubytování

Cyklosféra je cyklistický multiplex umístěný na klidném, ale strategickém místě v areálu Břeclavského zámku. Zde se střetávají pěší i cyklistické stezky a proto je cyklosféra vyhledávaným cílem místních hostů i turistů. A snad i Vaším...

1 hodnocení
Cyklosklep

Cyklosklep, patřící k areálu Vinných sklepů U Jeňoura a Hotelu Beatrice, leží ve vinařské vesničce Nechory. Otevřen je od května do konce září od 10 do 18 hodin v závislosti na počasí a nabízí občerstvení nejen cyklistům.

Bez hodnocení
Hotel Beatrice

Hotel Beatrice je součástí areálu Vinných sklepů U Jeňoura a nabízí pohodlné ubytování v klidném prostředí nechorských vinic, kde můžete strávit ideální dovolenou s dětmi, víkendový pobyt ve dvou, firemní školení nebo nocleh po bujarém večírku ve vinných sklepech.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tipy na výlet

Sklepy na Podluží

Strážnické a skalické vinohrady