Brněnská vinařská stezka

Rajhrad, Dolní Kounice, Ivaň, Přibice

Přes 90 kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně od moravské metropole než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228. Brněnští měšťané v minulosti zásadně ovlivnili rozvoj jihomoravského vinařství. I dnes je v oblasti několik významných vinařských center.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

  • V barokní kovárně z roku 1700 je dnes expozice kovářství a kolářství.
  • Rozhledna na vrcholu kopce Výhon (355 m n.m.) je přístupná veřejnosti od 1. 8. 2009. Má tvar okrouhlé věže a své jméno dostala podle použitého materiálu – akátového dřeva. Vysoká je 17,7 m, schody vedou do výšky 14,5 m. Z rozhledny jsou vidět obce v širokém okolí Židlochovic, na severu Brno orámované lesy Drahanské vrchoviny, na jihu Pálava, na výc...
  • Dolní Kounice
    Původně se jednalo o gotický hrad, který si na svou obranu nechal ve 20. letech 14. století postavit místní premonstrátský klášter. Po zrušení kláštera připadl zámek markraběti (a králi) Ferdinandu I., který jej roku 1537 prodal místokancléři Českého království Jiřímu Žabkovi z Limberka. Ten potřeboval reprezentativní sídlo, a nechal proto hrad přestavět v renesančním slohu. Další renesanční přestavba proběhla na přelomu 16. a 17. století, kdy zámek vlastnili Drnovští z Drnovic. Boční pohled na zámek Dolní Kounice Po porážce stavovského povstání byl zámek Drnovským zabaven a roku 1622 jej koupili Dietrichštejnové. Zámek v následujícím období sloužil pouze jako sídlo správy dolnokounického panství. Roku 1862 zámek získali Herbersteinové, kteří jej využívali k hospodářským účelům, což poznamenalo některé prostory zámku.
  • Moravský Krumlov
    Renesanční zámek, původně gotický hrad, rodové sídlo pánů z Lipé. Největší zámeckou atrakcí je Slovanská epopej Alfonse Muchy - 20 pláten ohromných rozměrů zobrazujících historické události života Slovanů. Kromě toho je na zámku k vidění sbírka poštovních známek či pamětní síň středověkého lékaře T. Paracelsa.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg


Tip na výlet připravujeme.

Délka:

92 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů, náročnější terénní a kopcovité úseky na okraji Ždánického lesa a mezi Dolními Kounicemi a Ořechovem

Povrch:

51 % silnice 3. třídy; 49 % cyklostezky a nezpevněné polní cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.