Moravská vinná - Slovácká

Čejkovice, Ratíškovice, Kyjov, Vlkoš, Vracov, Polešovice

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

 

Zajímavosti na trase

 • Železná telekomunikační a vyhlídková věž z roku 2004.
 • Zázemí pro cyklisty • půjčovna a úschovna kol a koloběžek – zastřešené, odstavné místo...
 • Rezidence vznikla v letech 1740-1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř kamenné schodiště, všechny místnosti klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem.
 • Zámecké vinařství Bzenec je vinařským podnikem s dlouholetou tradicí. Vinařství se nachází ve velmi krásném a romantickém prostředí zámečku v pseudogotickém slohu, který zde po staletí představuje slávu zámeckého vinařství ve významné moravské podoblasti Slovácké, která je součástí Dolnomoravského úvalu, v němž se soustřeďuje převážná část vinařské produkce v jedné z nejteplejší části jižní Moravy.
 • Originální rozhledna Šrotík je součástí areálu firmy REC Group, která zpracovává odpady. Věž vypadá jako maják a dokonce i její okolí připomíná přístav, kterému chybí jen moře. Z ochozu ve výšce 21 m nad zemí je dobrý výhled na Staré Město, Uherské Hradiště a jejich okolí, vidět jsou i hřbety Chřibů a Bílých Karpat.
 • Dřevěná rozhledna u Modré vznikla díky místním skautům v roce 1999. Kromě svahů nejbližších Chřibů je možné vidět pásmo Bílých Karpat, Vizovických vrchů, za dobré viditelnosti i vzdálenější vrcholky Hostýnských vrchů či hradbu Pálavy.
 • Renesanční zámeček z poloviny 16. století postavený Janem Kunou. V baroku byl rozšířen, počátkem 19. století ozdoben pseudorenesančními sgrafity. Vlastivědné muzeum přibližuje přírodu a dějiny Kyjovska.
 • Na místě dnešního zámku stávala původně vodní tvrz, připomínaná ve 14. století. Po ní dnes zůstal jen vodní příkop kolem zámku. Zámek Milotice je barokní perlou. Zámecká vinotéka, umístěná v pravém křídle sala terrena, nabízí stinné odpočinutí i  výběr skvělých vín z této oblasti. Pokud máte s sebou děti, mohou si tu vypůjčit kostým a vyzkoušet si, jaké to je být rytířem či princeznou.
 • Vodní kanál vybudovaný v letech 1934-1938 sloužící v dnešní době pro rekreační a jiné plavby. Cesta je dlouhá 51,8 km, z toho 27 km připadá na řeku Moravu, 1 km řeku Dřevnici a 24 km vede umělým kanálem.
 • Ostrožská Nová Ves
  Návštěvníkům a hostům je k dispozici informační turistické centrum, půjčovna a úschovna motokol a jízdních kol, a sportovního vybavení a potřeb, vlastní parkoviště, privátní wellness pro 10 osob, ADVENTURE GOLFOVÉ HŘIŠTĚ s 18 jamkami, osvětlený beach volejbalový kurt, tenisový kurt, dětské hřiště, koupací jezero s plochou pro slunění a rybolov v rybářské laguně.
 • Staré Město
  Jediná kovová zoo v Evropě. Zoologických zahrad plných exotických zvířat je v naší vlasti i po světě poměrně hodně, ale tu opravdu výjimečnou najdete ve Starém Městě. A protože se společnost REC Group s.r.o. věnuje recyklaci a opětovnému využívání druhotných surovin, jsou exponáty v KOVOZOO vyrobeny z odpadu, především kovového šrotu.
 • Na vrcholku Starého Poddvorova nachází se větrný mlýn beraního typu z 19. století. Zrekonstruovaný interiér nám přibližuje historickou výrobu mouky a souvisejících produktů.
 • Nový Poddvorov
  Vrchol Nového Poddvorova stráží železná rozhledna. Zhruba 30 m vysoká pozinkovaná konstrukce v podobě naftové těžní věže byla dokončena v listopadu 2009 a oficiálně otevřena 16. 4. 2010. Připomíná význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Nabízí výhledy na Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.
 • Bzenecký zámek s barvitou historií má dnes již třetí podobu. V minulosti došlo k několika omylům, zámek byl postaven obráceně proti původnímu plánu a staticky neodpovídal. Vysoká středová věž, která stála před vchodem do zámku musela být v roce 1862 odstraněna, neboť se začala podezřele naklánět. Při procházce zámeckým parkem narazíme na bzeneckou lípu, která je stará více než 900 let. Nejstarší sklepy jsou ve "zmolách" pod návrším zvaným Starý hrad, na němž nalezneme zříceninu kaple. Nejrozsáhlejší je sklepní labyrint pod zámkem, který byl podle pověsti propojen s podzemím hradu Buchlov.
 • Chráněnou památkou osady je žudro na lidovém domě čp. 48, který pochází z poloviny 19. st.
 • Dominantou obce je zámek z konce 16. st. Byl postavený na místě dřívější tvrze a později renesančně přestavěný.
 • Polešovice
  Centrem polešovického vinařství je areál U Sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Vinaři z areálu U Sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice.
 • Toužíte po fyzické či psychické relaxaci? Navštivte lesní sirnaté lázně u vodní nádrže Smraďavka! Lázně jsou součástí Buchlovic, nacházejí se v malebném údolí Chřibů nedaleko buchlovského zámku a hradu Buchlova.
 • Vlkošské búdy pod viniční horou Achtele jsou jednou z nejpůvabnějších sklepních kolonií na Slovácku, čítají více než 100 sklepů. Zaujmou vás svou nepřehlednou rozlehlostí i recesistickými vinaři. Několikrát ročně zve milovníky vína svou pohostinností a obnovenými vinařskými tradicemi. Vinný sklep. č. 21 je chráněnou památkou a dokladem lidového stavitelství 19. století. Vlkošské búdy jsou typickou kolonií malovinařů vyrábějících víno pro vlastní potřebu. Pokud však tuto svéráznou vesničku navštívíte, určitě potkáte vinaře, který se svým „soviňonem“ nebo „burgundou“ rád pochlubí.
 • Příznivce vojenské historie a techniky nadchne expozice ve vlkošském military muzeu, které nese jméno zdejšího rodáka,armádního generála a ministra obrany exilové vlády v Londýně, Sergěje Jana Ingra.

Na Slovácko a do stejnojmenné vinařské podoblasti vstupuje páteřní Moravská vinná stezka v Terezíně. Upravenou osadu, která získala titul jihomoravská vesnice roku 2007, zdobí vinařský areál Búdy, místo konání vyhlášených otevřených sklepů. Krajem T. G. Masaryka vede úsek stezky z Čejče do Čejkovic. Připomínkou několikaletého pobytu prezidenta-osvoboditele je stejnojmenná cesta i pamětní desky v obou obcích. Za Čejčem pokračuje Moravská vinná mírným stoupáním po silnici směrem na Čejkovice. V polovině cesty odbočí do terénu a začíná desetikilometrový úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase.

Cesta mezi vinohrady kopíruje členitý reliéf krajiny, parádní výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic. Pestrost povrchů trasy a proměnlivost krajiny charakterizují úsek, který je hustě protkaný sítí místních okruhů vinařských stezek. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Vinařský areál Pod búdama charakterizují rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Následujících rychlých deset kilometrů přes Dubňany do Ratíškovic vede sice částečně po silnici, nabízí však pestrou ukázku drobných sakrálních památek a rozhodně nenudí. Návěstí páteřní stezky za Ratíškovicemi upozorňuje na zajímavý projekt „Na kole po kolejích ke Kanálu“, který můžete navštívit, odbočíte-li doprava a vydáte se podél bývalé Baťovy železniční trati.

Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest a cyklostezek využívá trasa Moravské vinné na své pouti národopisnou oblastí Kyjovského Dolňácka. V první části úseku najdete na pětníku tři významné sklepní kolonie, které jsou ukázkou typických sklepních staveb v regionu. Ratíškovický Slavín mezi vinohrady pod kopcem Náklo stejně jako vacenovické Žlébky patří k nejmladší vinařským areálům na Moravě. Oslovte některého z přítomných hospodářů a nechte se pozvat na deci milerky či osvěžující veltlíny. Každý vinař se rád pochlubí hloubkou svého podzemí i rodinnou vinařskou tradicí. Legendární milotické Šidleny, ke kterým vás ze středu obce přivede Mutěnická vinařská stezka, pamatují vepřovicové domečky s doškovými střechami nad kvelbenými sklepy. Dnešní Šidleny už nejsou malebnou starosvětskou vinařskou kolonií. Krásný výhled, pohostinnost zdejších vinařů a chuťová pestrost milotických vín je však zdobí stejně jako před lety. Pobyt v Miloticích byste však neměli ukončit návštěvou Šidlen. V katastru obce se nacházejí přírodní rezervace Horky a Písečný rybník, k pozoruhodným ukázkám venkovského baroka patří kostel Všech svatých a zámek. Přehlídku sklepních staveb, které tvoří samostatné osady na úpatí viničních tratí, završují skoronické búdy a rozlehlá kolonie na okraji dubohabřiny Chrást nedaleko Vlkoše. Kromě možnosti odpočinku a občerstvení nabízí všechny zmíněné zastávky panelovou interpretaci místního kulturní dědictví a informace o ubytovacích a stravovacích možnostech pro cyklisty.

Následujících patnáct kilometrů do Bzence vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik nevšedních vinařských zážitků i jedinečných ukázek historické architektury. Renesanční radnice a muzeum v Kyjově, který je kulturním a společenským centrem regionu, jsou ojedinělými stavbami na Slovácku. Kostel sv. Václava v sousedním Kostelci s románskými základy je pohledovou dominantou Kyjovska a cennou sakrální památkou.

Vlkošská sklepní kolonie pod viniční horou Achtele zaujme svou nepřehlednou rozlehlostí i několika cennými památkami dávné sklepní architektury. Sousední Vracov je dávná zemědělská osada a kořeny vinařství zde sahají až do doby předhusitské. Výjimečné postavení mezi sklepy, které zde patří vždy několika majitelům, má sklep č. 15 v Barákách - legendární Parlament. Bez povšimnutí by jste ve Vracově neměli minout farní kostel sv. Vavřince, ojedinělou stavbu burgundsko-cisterciácké gotiky. Stoupání sklepní uličkou Na jamech přechází za městem v terénní úsek mezi poli a vinicemi, následná silniční odbočka doprava napoví, že společný úsek Moravské vinné Bzenecké vinařské stezky nás přivede do města s bohatou historií a tisiciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí. K novogotickému zámku na okraji Bzence, kde se proslavené víno ve 30. letech minulého století zrodilo, přiléhá terasovitá zahrada a park s památeční lípou, jejíž stáří se odhaduje na 900 let. Kostel sv. Jana Křtitele z počátku 18. století má umělecky hodnotný barokní interiér. Židovský hřbitov je středověkého původu, nejstarší dochované náhrobky jsou z konce 17. století. Společně s nejkratší vinařskou stezkou pokračuje vinařská magistrála ze Bzence místní částí Olšovec a po překonání písčitého úseku do Hrubého háje stoupá vinicemi nad Domanín. Při průjezdu obcí zaujme barokní zemědělský dvůr vpravo od stezky a kostela sv. Václava ve středu Domanína.

Za další obcí na trase Těmicemi odbočuje páteřní stezka přes Ořechov, vystoupá do Vážan a po klidně silnici spěje od Polešovic. Dominantní stavba Polešovic je barokní kostel sv. Petra a Pavla postavený v roce l735. Polešovice jsou významným centrem šlechtění révy vinné na Moravě. V roce 1881 pobýval v sousedních Tupesích básník Svatopluk Čech a v jeho pozůstalosti se zachovala vzpomínka na „polešovské víno lahodné“. O tom, že tato chvála polešovického vinařství neztratila nic ze své platnosti, se můžete přesvědčit v cihlové kolonii v blízkosti kostela zvané U sklepů. Druhá polešovická sklepní ulička vás přivede k táhlému stoupání do Tučap, které předznamenává profil závěrečného úseku trasy. Náročnější terén v podhůří Chřibů nabízí půvabné přírodní scenérie, cenné historické i architektonické památky i cestu kolébkou slovanského osídlení Moravy. Po sjezdu do Boršic pokračuje zpevněnou lesní cestou okrajem přírodního parku Stříbrnické paseky k vodní nádrži Smraďavka, které dal jméno nedaleký sirovodíkový pramen. Její vody můžete využít k osvěžení a krátkému odpočinku, čerstvé síly budete potřebovat - polovina z dvaceti kilometrů, které zbývají do cíle, vede kopcovitým terénem.

Ouverturou je krátké a strmé stoupání nad Buchlovice. Při sjezdu do obce nepřehlédněte zámek, architektonický skvost pozdní renesance ve stylu italských venkovských vil. Desetikilometrový úsek nahoru-dolů Podchřibím pokračuje stoupáním nad Břestek. V sousedních Tupesích doporučuji krátkou odbočku z trasy stezky. Dovede vás k expozici tupeské keramiky, která je umístěna v domě upraveném jako obydlí hrnčíře a vypovídá o způsobu života na Slovácku na přelomu 19. a 20. století. Z Tupes vás Moravská vinná dovede po pohodlné cyklostezce k staroslavnému Velehradu. Prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje a nejvýznamnějšího moravského poutního místa můžete spojit s návštěvou nedalekého archeoskanzenu v Modré, který je ukázkou velkomoravského sídliště z 9. století. Památkami raného slovanského osídlení se pyšní i Staré Město, kudy Moravská vinná stezka dospěje ke svému cíli na břehu řeky Moravy v Uherském Hradišti. Návěstí s červeným sklepním žudrem zde zároveň označuje začátek trasy pro ty, kdo se vydávají vinorodou Moravou opačným směrem.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Vinařské stezky Kyjovska

 

Jadrná vína Podchřibí

 

Délka:

112 km

Obtížnost:

Většina trasy je vhodná pro všechny kategorie cyklistů, náročnější jsou lesní úseky v okolí Starého Poddvorova a kopcovitý terén Podchřibí v závěru trasy Moravské vinné stezky

Povrch:

62 % silnice se nízkým provozem, 38 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.