Mutěnická vinařská stezka

Kyjov, Čejč, Mutěnice

Vinařská stezka kopírující hranice bývalé Mutěnické vinařské oblasti tvoří uzavřený okruh v podobě ležaté a hodně kostrbaté osmičky. Dobře sjízdná a nenáročná trasa vede většinou po zpevněných polních cestách. Jízda kultivovanou krajinou, zelení remízků, sadů a vinic nabízí zajímavou cyklistiku i prvotřídní vinařské zážitky.

Zajímavosti na trase

  • Rezidence vznikla v letech 1740-1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř kamenné schodiště, všechny místnosti klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem.
  • Na místě dnešního zámku stávala původně vodní tvrz, připomínaná ve 14. století. Po ní dnes zůstal jen vodní příkop kolem zámku. Zámek Milotice je barokní perlou. Zámecká vinotéka, umístěná v pravém křídle sala terrena, nabízí stinné odpočinutí i  výběr skvělých vín z této oblasti. Pokud máte s sebou děti, mohou si tu vypůjčit kostým a vyzkoušet si, jaké to je být rytířem či princeznou.
  • Utrpení lidí poslaných za války do internačního tábora připomíná Památník a muzeum v místě bývalého Internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku. Internační tábor fungoval ve Svatobořicích v letech 1942 - 1945 a prošlo jím okolo 2500 lidí.
  • Vyhlídka nad obcí Šardice ve tvaru sudu nabízí krásné výhledy na okolní lány a vinohrady.

Svatobořice - Hovorany (23 km)

Putování po Mutěnické vinařské stezce můžeme zahájit ve Svatobořicích u Vinařství Dufek. Po překonání hlavní silnice nás čeká stoupání k místu dalekých výhledů. V trati Budovníky se otevírá impozantní pohled do širokého okolí. Pálavu s hradem Děvičky na jihu, masiv Bílých Karpat na východě i panorama Chřibů od Buchlova po Železňák uvidíte za jasného počasí jako na dlani.

Po parádním sjezdu do Mistřína doporučuji návštěvu barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Když budete mít štěstí, můžete si prohlédnout pozoruhodnou Křížovou cestu místního rodáka malíře Vladimíra Vašíčka. V půvabné knížce Růže pro krále o ní Josef Holcman napsal: „Na těch čtrnáct zastavení Křížové cesty, jež barvami a podivnými tvary vyjadřují děj i pocity člověka odsouzeného k smrti se jezdí dívat lidé ze zahraničí, ale domácí tvrdí, že se tam před těmi mazanicemi nedají ani pochovat.“ Stezka pokračuje po silnici směrem do Šardic. Vesnicí prochází stezka kolem sklepů u hřiště, míjí bývalou augustiniánskou biskupskou rezidenci i historický Loyderůw sklep. Když se na dohled objeví řádek vinných sklepů Za Dědinů, směrovka se stylizovaným sklepním žúdrem posílá cyklisty prudkým stoupáním úzkou asfaltovou cestou vzhůru. Následuje malebná pasáž s vinohrady a široce otevřeným pohledem na Babí lom a osady pod kopcem.

Zvrásněný barevný reliéf krajiny připomíná obrazy impresionistů, stráně zdobí kaple a Boží muka, doklad religiozity kraje. Výborně značená cesta pokračuje členitým terénem k nejvyššímu bodu Mutěnické stezky, trati Za Dvorkem. Na rozcestí, které předchází přírodní rezervaci Hovoranské louky, odbočuje Mutěnická stezka do Hovoran a připojuje se Kyjovská vinařská stezka. Přírodní rezervace Hovoranské louky, prudký travnatý svah o výměře 10 hektarů, je významný komplex stepních luk s řadou vzácných představitelů suchomilné fauny (ostřice horská, sveřep vzpřímený, prvosenka jarní, mochna bílá). Znaveného poutníka potěší zastíněná lavička na úpatí luk, zvídavého cyklistu informační tabule pojednávající o této cenné lokalitě.

Hovorany - Milotice (25 km)

Náměstí ve středu Hovoran nabízí odbočení doleva a zkrácení okruhu spojkou k Jarohněvickému rybníku nebo stoupání nad obec a následný sjezd do Čejčské kotliny, která je dnem bývalého jezera. Na prudkých stepních stráních na březích jezera se zachovala jedinečná stepní vegetace, s jejíž pestrostí snesou srovnání jen nejlepší bělokarpatské lokality.

Čejč, který ve středověku patříval klášteru Porta coeli, byl v 15. století zpustošen a znovu osídlen byl až v polovině 18. století, částečně i francouzským obyvatelstvem. Dvoukilometrový úsek po silnici směrem na Čejkovice končí odbočením stezky doleva. Rovinatým terénem v sousedství železniční tratě Hodonín – Zaječí se blížíme k centru vinařské oblasti, která tvoří přechod mezi severními a jižními oblastmi pěstování révy vinné na Moravě.

Mutěnicejedna z největších vinařských obcí na Slovácku, vítají cyklisty stylově – nádhernou scenérií vinařských ploch a sklepní kolonií Pod Búdama. Již od prvních sklepů panuje atmosféra jako objednaná pro propagaci vinařských stezek. Vinaři s koštýři, cyklisté, kola, hovor a smích. Chutná se Chardonnay, původem z Burgundska, dnes rozšířené po celém světě. K jihu orientované mutěnické svahy a typické složení půdy dávají odrůdě zlatou barvu, plnost a osvěžující kyselinu. Odmítnout nelze ani pozvání na mutěnickou specialitu, Slovácký granát. Směs Frankovky a Modrého Portugalu je extraktivní vyzrálé víno znamenité chuti. Značení stezky pokračuje spolu s Moravskou vinnou po cyklostezce zbudované ve stopě zrušené železniční tratě do Dubňan, kde se připojí oranžově značená stezka Podluží. Ve městě odbočí obě připojené stezky směrem na Ratíškovice, Mutěnická stoupá zahýbá doleva a za zástavbou pokračuje po polní cestě směrem k bývalému dolu Josef a poté na horizontu zatáčí doleva cestou mezi vinohrady. Po krátkém prudkém sjezdu se ocitnete na okraji vinařského areálu Šidleny. Živá sklepní osada, která poskytuje krásný výhled do údolí, nemá sice styl a starobylý ráz petrovských Plžů ani domácký půvab vinných sklepů na úpatí Chrástu u Vlkoše, zdobí ji však nehraná pohostinnost hospodářů a lahodná vína v podzemí.

Ze sklepa do sklepa (10 km)

V levotočivé zatáčce na konci Šidlen odbočuje stezka k silnici do Milotic. Na okraji obce můžete odbočit k přírodní památce Horky, která je – stejně jako Písečný rybník v blízkosti zámku – cennou přírodní rezervací. Po návratu na růžové značení Mutěnické vinařské stezky pokračujte kolem kostela Všech svatých až k baroknímu zámku, který je národní kulturní památkou nazývanou perla jižní Moravy. Vinotéka, umístěná v pravém křídle sala terrena, nabízí stinné odpočinutí i výběr vín nejlepších vinařů z regionu. Závěrečný, sotva pětikilometrový úsek, obohatí výlet ještě o jeden zážitek. V půli „hraběcí“ cesty směrem do Svatobořic objevíte biocentrum U Jezera, místně nazývané Olšák. Cenná lokalita na řece Kyjovce je domovem moudivláčka lužního a dalších chráněných druhů ptáků.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
 

Tipy na výlet

Vinařské stezky Kyjovska

 

Délka:

62 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cyklistů, náročnější profil v okolí Hovoran, Šardic a Svatobořic-Mistřína.

Povrch:

34 % silnice, 66 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.