Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky, která začíná v Pravlově, romantické duše zaujmou spíše klikaté partie v blízkosti meandrů řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie úseků severně do Znojma. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Vinařské kolonie v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice a Šatov si ve své většině zachovaly nejautentičtější podobu původních hospodářských staveb a vína zdejších vinařů patří k těm nejlepším, které vinorodá jižní Morava nabízí.
 

Zajímavosti na trase

 • Lehký objekt vzoru 37 typ A.
 • V blízkosti obce Šatov se nachází tři pěchotní sruby - Zahrada, Úvoz a Zatáčka. Během války byly objekty zbaveny střílen, po válce však byly opraveny, vybaveny a sloužily armádě až do roku 1999. Na jaře 2005 byl veřejnosti zpřístupněn objekt Zahrada. Kromě toho byla vybudována naučná stezka, která prochází kolem dalších dvou pěchotních srubů.
 • Moravský Krumlov
  Renesanční zámek, původně gotický hrad, rodové sídlo pánů z Lipé. Největší zámeckou atrakcí je Slovanská epopej Alfonse Muchy - 20 pláten ohromných rozměrů zobrazujících historické události života Slovanů. Kromě toho je na zámku k vidění sbírka poštovních známek či pamětní síň středověkého lékaře T. Paracelsa.
 • Hrušovany nad Jevišovkou
  Novobarokní zámek nechal postavit roku 1882 majitel hrušovanského velkostatku Eduard Khuen-Belassy pro svoji manželku Emanuelu. Na výzdobě interiérů se podílel i malíř Alfons Mucha. Původním majitelům náležel objekt až do roku 1945, poté sloužil převážně zdravotnickým účelům. V současnosti je zde umístěn ústav sociální péče.
 • Dnešní znojemský zámek stojí v místě významného přemyslovského hradu zvaného Znojem, který byl důležitým správním a kulturním střediskem celého okolí. Nejvýznamnějším objektem dochovaným z původního hradu je románská rotunda sv. Kateřiny s nástěnnými malbami zobrazujícími genealogii českých a moravských Přemyslovců. Samotný zámek, ač přístupný veřejnosti, mezi objekty svého druhu nijak nevyčnívá; vzhledem k již zmíněné rotundě by ale návštěva Znojma neměla zůstat stranou zájmu žádného milovníka české a moravské historie.
 • Zřícenina zámečku, z něhož jsou patrné už jen části někdejšího paláce a čtverhranné věže. Zámeček vznikl v 16. století přestavbou středověké tvrze. K jeho zániku přispěl ani ne tak nájezd Švédů jako pozdější ztráta významu zapříčiněná přestěhováním panstva do blízkých Želetic.
 • Nejvýznamnější turistické a cykloturistické centrum ve Znojmě. V areálu možnost ochutnat a zakoupit vína z produkce ZNOVÍNU ZNOJMO, a.s. Dále je možné využít prohlídky archivního sklepa a galerie v prvním patře kláštera. V blízkosti areálu moderní koupaliště.
 • Služby: * Mapové podklady se specializací na cykloturistiku širokého okolí a příhraniční oblasti Rakouska * Komplexní informace pro cyklisty (ubytování, stravování, aktivity pro volný čas, vinařství, přehled certifikovaných zařízení v projektu Cyklisté vítáni) * Stanoviště služby „Žlutý anděl pro cyklisty“ (asistenční vozidlo) * Úschovna kol a zavazadel * Kontaktní bod projektu „SELF SERVICE“ Místa technické a první pomoci * Prodej základní potřeb pro cyklisty (duše, lepení, cyklistické lékárničky, obaly na mapy, cyklistické ponožky, reklamní předměty s cyklistickou tématikou a další doplňky pro cyklisty) * Pořádání fotografických výstav a přednášek s cyklistickou tématikou
 • V OC Freeport se nachází dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska.
 • Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.
 • Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.
 • Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. bylo založeno v roce 1994. Pro milovníky vína a cyklisty v jedné osobě jsme připravili cyklostezku, vedoucí v okolí našich vinic. Trasa je dlouhá 22 km a jako začátek je ideální zvolit právě náš sklep ve Chvalovické sklepní uličce.

Pestrá cykloturistika v severních partiích Znojemska

I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy než s vínem, severní část Znojemské vinařské stezky prochází právě tudy. V této oblasti vede trasa většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí severního Znojemska jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídní vinařskými tratěmi a Prosiměřice s rozsáhlými chodbami Křížového sklepa, který zde vybudovali v polovině 18. století jezuité. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes PráčeLechoviceBožice a Hrušovany do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinnou stezkuJihozápadní větev se vydává ke kamenným zdím královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí.

Ve Znojmě doporučujeme návštěvu Cyklistického informačního centra ve Staré Vodárně (Znojmo, ulice U Obří hlavy), které poskytuje kompletní informační i technický servis pro cyklisty.

Národním parkem Podyjí

Ze Znojma se stezka vydává směrem na jihovýchod a přes Mašovice a Podmolí vstupuje do Národního parku Podyjí. V souběhu s Greenways Praha–Vídeň kopíruje meandry řeky Dyje a sleduje romantickou přírodní scenérii parku. Nenechte si ujít návštěvu ochutnávkového stánku společnosti Znovín na úpatí vinice Šobes, kde se podávají vína pocházející z této legendární viniční trati. Cestou do Šatova, kde jižní větev Znojemské vinařské stezky končí, musíte překonat visutou lávku přes Dyji a stoupání, jehož vrchol vás odmění širokým výhledem do kraje s dominantou ojedinělého kostela sv. Wolfganga v nedalekých Hnanicích. Nad Šatovem zakončete putování krátkým sjezdem do městysu, kde se Znojemská vinřaská stezka napojuje na Moravskou vinnou. Větší část Šatova je památkově chráněnou zónou venkovské architektury a mezi sklepní stavby zdejší kolonie patří i ojedinělé podzemí Malovaného sklepa. Milovníky vojenské historie určitě zaujme naučná stezka těsně před vjezdem od městysu, která mapuje předválečné opevnění Šatova s ukázkou vybavení bunkrů a dobové vojenské techniky.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 

Délka:

189 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.

Povrch:

77 % silnice se slabým automobilovým provozem, 23 % cyklostezky a lehké terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

© 1996 - 2019 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.