DOBŠICE - TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI

Největší turistickou zajímavostí obce Dobšice je kaplička, nacházející se na ulici Suchohrdelská, u staré lípy. Zděná trojboká poklona pozdně barokního původu pochází z 18. století. Trojboký půdorys poklony zjevně není jen specifickým architektonickým záměrem původního tvůrce. Poklona je také trojboká proto, že k ní směřovaly tři cesty – od Znojma, Suchohrdel a dříve také od Dobšic. Poklona také vyznačovala konec znojemského katastru při významné spojnici měst Znojmo a Brno.
Památník, který se nachází v Dobšicích, byl postaven na počest bitvy, která se odehrála v roce 1809. V tomto roce se zde střetlo 80 000 francouzských a rakousko-uherských vojáků.
Dalšími drobnými památkami jsou smírčí kříže a sousoší Piety.

Vinařské stezky
Obcí Dobšice prochází Znojemská vinařská stezka a také historická vinařská stezka Po stopách Napoleona. Druhá ze zmíněných je otevřena od roku 2007 a má délku 2,5 km. Informuje o místech, kde zanechal své stopy Napoleon. Ve dnech 10. a 11. července 1809 mezi Dobšicemi a Znojmem odehrála závěrečná bitva, která ukončila jedno z Napoleonových vítězných tažení Evropou. Hlavní stan Napoleona I., odkud řídil celou bitvu, byl umístěn uprostřed dnešní viniční trati U Hájku, kterou vlastní Vinařství Lahofer. Každoročně v červenci je tato bitva v Dobšicích připomínána a jsou zde pořádány její rekonstrukce, kterých se účastní kluby vojenské historie mnoha zemí. Na památku této bitvy se rovněž každoročně koná vinařská akce Dobývání dobšických sklípků.
 

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.