Mikulovská vinařská stezka

Mikulov, Valtice, Lednice, Dolní Věstonice, Pasohlávky

Uzavřený okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony.
 

Zajímavosti na trase

 • Kulturní krajina přetvořená rodem Lichtenštejnů. Zámky a další romantické stavby v lesích a parcích mezi městy Valtice, Břeclav, Lednice a Mikulov.
 • Mokřadní louky s porosty rákosu a křovitých vrb. Hnízdiště hus, kachen, chřástalů a dalších bahenních ptáků. Ornitologická lokalita nadregionálního významu.
 • Valtice
  Doubrava obestírající romantický zámeček Randezvous. Na písčitém podkladu se daří dubu céru a přirozené teplomilné květeně. Odborníci z řad mykologů si cení území jako jedinečné lokality s výskytem vzácných druhů dřevokazných hub.
 • Dřevěná vyhlídková stavba umožňuje výhled z ptačí perspektivy na Lednické rybníky. Konstrukce nepřevyšuje okolní stromy a tak je výhled omezen pouze na Mlýnský rybník. Stavba je volně přístupná pro ty, co k ní přijdou po naučné stezce.
 • Nejcennější moravská lokalita slanomilné vegetace. Na nepropustném jílovitém podloží vznikly zasolené půdy, na kterých se daří mimo jiné hvězdnici slanisté, jitrocelu přímořskému, hadímu mordu malokvětému či sítině slaniskové.
 • Kulturní krajina přetvořená rodem Lichtenštejnů. Zámky a další romantické stavby v lesích a parcích mezi městy Valtice, Břeclav, Lednice a Mikulov. (zapsáno v roce 1996)
 • Památková rezervace venkovské vinařské architektury s barokními vinnými sklepy.
 • Naše věrné a spokojené zákazníky, kteří nakupují naše vína, jsme připraveni uvítat v prostorách naší firemní vinotéky. Zde jsme připraveni naše vína představit a ukázat ve své plné kráse. Provoz vinotéky je denně a to v časech od 9,00 – 19,00 hodin.
 • VALTICKÉ PODZEMÍ je unikátní sklepní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů, vzájemně propojených v celkové délce více jak 900 metrů. Provozovatelem je Vinařství Lednice Annovino.
 • Od května do září máte jedinečnou možnost ochutnat celý sortiment Sedleckých vín včetně ledových a slámových v degustačním stánku pod pergolou přímo v areálu vinařství, který se nachazí na vinařské cyklostezce.
 • Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích je unikátní veřejně přístupnou zahradou svého druhu v České republice. Samostatný areál o rozloze cca 3000 m2 se nachází v bezprostřední blízkosti Národní kulturní památky Zámek Valtice, na ploše bývalého zámeckého zahradnictví a vznikal během let 2004-2010.
 • V degustační místnosti pro Vás máme připraven široký sortiment našich predikátních vín, které zde můžete zakoupit nebo jen ochutnat, řízené degustace a různé soutěže spojené s vínem. Naše prostory se náramně hodí také pro různé firemní večírky a rodinné oslavy, které pro Vás můžeme připravit „na klíč“.
 • Jeskyně Na Turoldu byla veřejnosti přístupná v letech 1958-1967 a v roce 2004 se dočkala svého opětovného otevření. Na výzdobu jeskyně působily kromě vody především tektonické pohyby na zlomech a řícení. Vápenec je rozpukán řadou dutin a puklinek, které jsou vyplněny jehličkovitými krystaly kalcitu a aragonitu a vytvářejí tak jedinečné útvary. V je...
 • Zbytky kdysi významného a pevného hradu zvaného jako Děvičky, Dívčí hrady, Maidberk (Maidenburg) se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi 1km od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Hrad je poprvé připomínán v r. 1222 pod slovanským jménem Dewiczky. Pro své strategické postavení zůstával hrad v zeměpanském držení. Stavba, jejíž zříceniny jsou dosud dominantou východního konce hřebene Pavlovských vrchů, tvoří protáhlý, nepravidelný obdélník, asi 65m dlouhý a přibližně 20m široký, uzavřený vysokou hradební zdí. Zkázu hradu způsobili Švédové po vítězné bitvě u Jankova v r. 1645, kdy na hradě byla jejich posádka, která před svým odchodem hrad i s Pavlovem vyplenila a zapálila. Zajímavostí hradu je, že na objektu nikdy nebyla postavena strážná věž, která ovšem bývala součastí obranného systému většiny dobových hradů. To znamená, že obrana hradu v tomto na války neklidném regionu spočívala v nezvykle vysokých a silných zdech, které jsou dodnes patrny.
 • Vinařská pohotovost se nachází v areálu vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. na takzvaném "vinařském náměstíčku". V uvedené provozní době mohou návštěvníci Vinařské pohotovosti zakoupit sudová vína (bílé víno Müller Thurgau, růžové víno Zweigeltrebe rose, červené víno Frankovka), vybraná lahvová vína, čerstvé sýry a v sezóně čerstvý burčák. Při přívětivém počasí si zde o prázdninách můžete cca od 16:00 vychutnat k vínu také grilované speciality. Samozřejmostí je dětské hřiště u posezení pod pergolami. Přijďte k nám posedět a odpočinout si u skleničky dobrého vína. Těšíme se na Vaši návštěvu!
 • Minaret - snad nejpodivnější ze všech podivných - tedy pro jihomoravskou krajinu netypických - staveb v lednicko-valtickém areálu. Pověst praví, že jeho stavba byla trucpodnikem knížete Aloise Liechtensteina za to, že mu obec odmítla poskytnout pozemek na výstavbu kostela. Minaret byl dokončen roku 1802 - je to 60 metrová věž, která vyrůstá z nízké...
 • Janův hrad, obvykle zvaný Janohrad, je umělá zřícenina hradu, kterou můžeme navštívit v Lednicko-Valtickém areálu, který je zapsán na seznamu UNESCO. Romantická zřícenina Stavba je pseudogotická napodobenina hradní zříceniny postavená roku 1801-1808 na zakázku Jana Lichtenštejnského (po něm nese název Janův). Projektoval jej J. L. Hardtmuth, architekt a vynálezce tužky (v roce 1790 založil tužkárnu ve Vídni), který je také podepsán pod projektem nedalekého minaretu. Stavba je to velmi neobvyklá. na rozdíl od ostatních napodobenin zřícenin z té doby byl Janův hrad projektován jako obyvatelný a sloužil v době honů jako myslivna a lovecký zámeček. Janův hrad najdeme v zámeckém parku při zámku Lednice.
 • Na kopci Raistenberg nad Valticemi, odkud bylo možné spatřit liechtensteinské majetky na Moravě i v Rakousku, stojí výrazná krajinná dominanta v podobě velkolepé memoriální kolonády. Téměř současně se stavbou Rendes-vous v nedalekém lese ji nechal v letech 1810 – 1817 vystavět kníže Jan I. z Liechtensteinu (1769 – 1836) na památku svého zemřelého otce a bratrů. Jim je také věnován německý nápis, který v překladu znamená: Syn otci, bratr bratrům – služebníkům věčnosti jediný přeživší syn.
 • Původně hrad, založený snad již ve 12. století, pasovskými biskupy nebo rakouským rodem Seefeldů (až do roku 1920 Valtice patřily k Dolním Rakousům), od roku 1387 až do roku 1945 náležel Liechtensteinům. Několikrát přestavován, v 2. polovině 16. století renesanční úpravy. Poškozen Švédy v letech 1645 - 1646, poté dlouhodobá barokní přestavba. Původní renesanční část bývalého hradu upravena na vstupní dvoupatrové průčelí, v místech ostatních budov postavena další 3 křídla zámeckého komplexu a zřízena zahrada. Současně byl prostor mezi zámkem a městem upraven jako čestný dvůr (hospodářské budovy, divadlo, jízdárna ad.). Na výstavbě zámku se podíleli význační architekti F. Carratti, G. G. Tencalla, A. a J. K. Ernové, D. Martinelli, A. Beduzzi a A. Ospel, sochař F. Biener a štukatér Alberti. V průběhu 18. století úpravy zámecké zahrady a parku, v 1. polovině 19. století za Jana I. Liechtensteina rozsáhlá krajinářská úprava celého valtického okolí.
 • Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Lednické panství získali roku 1249 Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let. Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století v slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Došlo tak k rekonstrukci původního renesančního zámku z 16. století, kolem něhož byla již tehdy rozsáhlá zahrada. Významnou úpravou prošel zámek koncem 17. století, kdy byl barokně upraven podle plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho a Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Zámecká budova je velmi bohatě novogoticky zdobená.
 • Novosedly
  Lehký objekt vz. 37 typ A-160 zesílený, rekonstruovaný do původního stavu, je jedním ze sedmnácti objektů úseku 10 Březí, které armáda nechala vybudovat jako předsunuté před objekty úseku 4 Novosedly.
 • Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní centrum v České republice, ve kterém si přijdou na své děti i dospělí. Čeká na Vás 20 různých tobogánů a skluzavek.
 • NOVÉ VINAŘSTVÍ a.s. vždy bylo a stále je průkopníkem moderních technologií i designu, a to již od roku 2005.
 • Vinařství Lednice Annovino obnovilo slavnou tradici výroby vína na Moravě. Hlásí se k vinařskému odkazu rodu Lichtenštejnů.

Mikulov - Brod nad Dyjí (20 km)

Mikulova směrem na západ vede trasa Mikulovské vinařské stezky výhradně po cestách mimo silniční dopravu a poznání turistických i vinařských zajímavostí kraje nabízí už pár kilometrů od centra oblasti. Sklepní kolonie na tichém a zastíněném plácku U Rybníčka Březí je ukázkou sklepní moderny. Cihlové lisovny z 20. let minulého století tady tvoří jeden z nejpůsobivějších souborů vinařských staveb na Moravě.

Podél železniční trati pokračuje trasa okrajem Dobrého Pole, vinařské osady, jejíž sklepní kolonii protnete dříve než před stoupáním zastíní na chvíli vaše putování remízek. Přerovský vrch, mírná vyvýšenina osázená vinohrady, nabídne panoramatický pohled na Mikulov i ladná průčelí přerovských sklepů vybudovaných ve 30. letech minulého věku nad obcí, která se stala na téměř čtyři století domovem pracovitých a hrdých Chorvatů. Při vjezdu do obce opouští společný úsek s Mikulovskou vinnou stezkou odbočkou na Jeviškovku Greenway Praha–Vídeň, vinařská stezka míří do Novosedel.

Novosedly jsou vinařskou baštou Mikulovska a svá vína zde nabízí hned dva z nejznámějších moravských vinařů. Vynechat byste neměli ani prohlídku kostela sv. Ondřeje, jednu z mála staveb na Břeclavsku, která si zčásti zachovala původní románskou podobu.

Brod nad Dyjí - Pavlov (21 km)

Přes Brod a Horní nádrž vodního díla Nové Mlýny dospějete do Pasohlávek, rybářské obce a oblíbeného letoviska. Stezka pokračuje převážně otevřenou krajinou mezi vodami řek Jihlavy a Svratky, přes Ivaň a podél Střední novomlýnské nádrže do Strachotína, obce, s níž jsou spojeny počátky moravského vinařství. Zdejší vinařská kolonie poskytuje rozporuplný obraz vývoje sklepních staveb v posledních desetiletí i impozantní výhled na Pavlovské vrchy. Na druhém břehu nádrží vás čeká prohlídka Dolních Věstonic, jejichž středověkou minulost významně ovlivnili novokřtěnci. Archeologická expozice s korpulentní Venuší, habánské sklepy na Husím plácku a cenný mobiliář kostela Archanděla Michaela patří k památkám, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Poslední obcí „vodního“ úseku Mikulovské stezky je barokní vinařská vesnička Pavlov. Náves a přilehlé ulice obce, kterou urbář v zápise z roku 1444 uvádí jako největší vinařskou obec mikulovského panství, jsou ukázkou selského baroka srovnatelnou s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného stylu v jižních Čechách. Obecní vinotéka pod radnicí a naučná vinařská stezka v okolí obce jsou příležitostí přesvědčit se o šikovnosti místních vinařů.

Pavlov - Lednice (15 km)

Občerstveni i poučeni můžete vyrazit dál, do centra Lednicko-valtického areálu zbývá patnáct pohodových  kilometrů. Po klidné silnici přes Milovice a Bulhary, po břehu řeky Dyje a lesním úsekem před Lednicí je zvládnete za hodinu i s pozorováním rybářů nebo prohlídkou přírodní památky Pastvisko. Po prohlídce zajímavostí Lednice - novogotický zámek, oranžérie, romantické stavby v parku - využijte k obědu či občerstvení služeb zařízení Cyklisté vítáni, kde se postarají o vás i vaše kolo. Pokud chcete mít sbírku romantických staveb areálu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, kompletní, využijte krátkého úseku Velkopavlovické vinařské stezky a vydejte se po značkách stylizovaného sklepního žudra modré barvy lužním lesem k Janohradu, napodobenině zříceniny středověkého hradu postavené v roce 1807. Pro návrat do města můžete zvolit vodní cestu, až do zahrady lednického zámku vás i s kolem přepraví výletní loď.

Lednice - Mikulov (26 km)

Místem na trase Mikulovské vinařské stezky, které nemůžete minout, je Hlohovec. Na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi leží obec znamenitých zpěváků, svébytného folklóru a opulentních vín. Dříve, než se o tom  přesvědčíte mezi sklepy Šulaperku, doporučuji krátkou zajíždku odbočením k Hraničnímu zámečku. Elegantní stavba na břehu Hlohoveckého rybníka tvořila v minulosti hranici mezi markrabstvím moravským a vévodstvím dolnorakouským. Dvě poslední zastávky na trase stezky, to je kousek slunné Itálie na jižním úpatí Pavlovských vrchů. Na trase Hlohovec - Valtice - Mikulov je kolo nejen sportovním náčiním, ale i prostředkem poznání ojedinělé architektury a bohaté multikulturní historie, která je otiskem ducha tolerance a štědré přírody kraje pod Pálavou.

Sídelní město Lichtenštejnů nabízí nejen architektonické zážitky, ale v podzemí valtického zámku i vinařskou expozici Salon vín, kde můžete ochutnat ze stovky nejlepších vzorků, které se v daném ročníku urodily na moravských a českých vinicích. Přiměřená degustace královského moku bude i vzpruhou před „horskou prémií“ kterou je stoupání ke kolonádě Reistna. Název další ze staveb Josefa Hardtmutha pro hraběte Jana Josefa I. z Lichtensteina je zkomoleninou staroněmeckého Reistenberg – česky kopec Chrastiny.

Na začátku závěrečných sotva deseti kilometrů se trasa stezky ještě naposledy dotkne česko-rakouské hranice, sjezd do Úval vystřídá stoupání nad obec a přes Sedlec směřuje do cíle v Mikulově. Dávná křižovatka kultur nabízí nespočet pamětihodností i příležitostí k odpočinku a osvěžení. Vinařská expozice v mikulovském zámku i doplnění znalostí o historii i současnosti moravského vinařství.

Zveme vás na vinařské stezky na Mikulovsko

 

Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Charvátskými vinicemi na Starou horu

 

Délka:

84 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny skupiny cyklistů, nenáročný profil, z drtivé většiny pohodlné asfaltové cesty bez automobilového provozu

Povrch:

50 % klidné silnice 3. třídy, 50 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.