Brněnská vinařská stezka

Rajhrad, Dolní Kounice, Ivaň, Přibice

Přes 90 kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně od moravské metropole než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228. Brňané mívali nejvíce vinic založených v Židlochovicích, Hustopečích, Kurdějově, Starovicích a Nosislavi a brněnští měšťané v minulosti zásadně ovlivnili rozvoj jihomoravského vinařství. I dnes je v oblasti několik významných vinařských center.

 

Zajímavosti na trase

  • V barokní kovárně z roku 1700 je dnes expozice kovářství a kolářství.
  • Rozhledna na vrcholu kopce Výhon (355 m n.m.) je přístupná veřejnosti od 1. 8. 2009. Má tvar okrouhlé věže a své jméno dostala podle použitého materiálu – akátového dřeva. Vysoká je 17,7 m, schody vedou do výšky 14,5 m. Z rozhledny jsou vidět obce v širokém okolí Židlochovic, na severu Brno orámované lesy Drahanské vrchoviny, na jihu Pálava, na výc...
  • Dolní Kounice
    Původně se jednalo o gotický hrad, který si na svou obranu nechal ve 20. letech 14. století postavit místní premonstrátský klášter. Po zrušení kláštera připadl zámek markraběti (a králi) Ferdinandu I., který jej roku 1537 prodal místokancléři Českého království Jiřímu Žabkovi z Limberka. Ten potřeboval reprezentativní sídlo, a nechal proto hrad přestavět v renesančním slohu. Další renesanční přestavba proběhla na přelomu 16. a 17. století, kdy zámek vlastnili Drnovští z Drnovic. Boční pohled na zámek Dolní Kounice Po porážce stavovského povstání byl zámek Drnovským zabaven a roku 1622 jej koupili Dietrichštejnové. Zámek v následujícím období sloužil pouze jako sídlo správy dolnokounického panství. Roku 1862 zámek získali Herbersteinové, kteří jej využívali k hospodářským účelům, což poznamenalo některé prostory zámku.
  • Moravský Krumlov
    Renesanční zámek, původně gotický hrad, rodové sídlo pánů z Lipé. Největší zámeckou atrakcí je Slovanská epopej Alfonse Muchy - 20 pláten ohromných rozměrů zobrazujících historické události života Slovanů. Kromě toho je na zámku k vidění sbírka poštovních známek či pamětní síň středověkého lékaře T. Paracelsa.

Z Brna za vínem a památkami - západní větev Brněnské vinařské stezky

Vinařská stezka procházející severním regionem Velkopavlovické vinařské podoblasti je rozdělena na západní a východní větev. Západní větev začíná v Židlochovicích a pokračuje na sever k Rajhradu. Návštěvníkovi dává možnost ochutnat zdejší lahodná bílá vína odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské zelené či Tramín červený od vinařských firem v RajhraděBlučině či Židlochovicích. Z památek stojí jistě za návštěvu Rajhradský klášter s památníkem písemnictví na Moravě nebo archeologická lokalita Cezavy u Blučiny. Brněnská vinařská stezka dále pokračuje na Kounicko a Bránicko, tedy do oblasti znamenitých červených vín a mnoha atraktivních turistických cílů. Dominantou starobylých Dolní Kounic v údolí řeky Jihlavy je poutní kaple Sv. Antonína, ducha tolerance potvrzují židovské památky v centru města, středověkou proslulost města dokládá klášter Rosa Coeli.

Tok řeky Jihlavy provází Brněnskou vinařskou stezku i při další pouti jižním směrem. V Pravlově nedaleko Dolních Kounic se připojuje vinařská stezka směřující na Znojemsko, Brněnská stezka pokračuje přírodním parkem Niva Jihlavy do Pohořelic. Rovinatý kraj s úrodnou černozemí a zbytky lužních porostů nabízí jedinečné přírodní památky, město Pohořelice zdobí kostel sv. Jakuba Staršího s freskovou výzdobou presbytáře ze 14. století. Po klidné silnici a přejezdem nezpevněného terénního úseku v blízkosti rybníka Vrkoč dospěje stezka do obce Ivaň, která je křižovatkou několika cyklistických tras. K památkám Lednicko-valtického areálu a do centra vinařství v jižním cípu Moravy se z této významné vinařské obce můžete vydat po Mikulovské vinařské stezce směrem na Strachotín, k našim jižním sousedům směřuje Cyklistická stezka Brno-Vídeň.

Pestrá a většinou rovinatá západní větev Brněnské vinařské stezky končí za Vranovicemi, kde přechází ve vinařskou stezku směřující na Velkopavlovicko.

Východní větev Brněnské vinařské stezky

Východní větev Brněnské vinařské stezky propojuje několik menších obcí mezi brněnskou metropolí a Ždánickým lesem, kde převažují spíše malovinaři, kteří vyrábí víno jen pro vlastní potřebu. Zdejší tiché a upravené vesnice jistě stojí za návštěvu už jen pro svou turistickou neobjevenost a malebnost. Zdatnější cyklisté mohou v putování za vínem pokračovat dále po Velkopavlovické vinařské stezce, která se v Borkovanech na Brněnskou vinařskou stezku napojuje.


Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg


Tip na výlet připravujeme.

Délka:

92 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů, náročnější terénní a kopcovité úseky na okraji Ždánického lesa a mezi Dolními Kounicemi a Ořechovem

Povrch:

51 % silnice 3. třídy; 49 % cyklostezky a nezpevněné polní cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.