Náročnější trasa vedoucí zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa nabízí prudká stoupání a táhlé sjezdy. Charakter stezky vystihuje její značení. Po celé trase vás bude provázet nejen zelené sklepní žudro, ale i zeleň lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Nenkovice
  Bohatá lokalita teplomilné květeny.
 • Zázemí pro cyklisty • půjčovna a úschovna kol a koloběžek – zastřešené, odstavné místo...
 • Novostavba větrného mlýna nad obcí Bukovany. Slouží zároveň jako rozhledna, galerie i muzeum. Z výšky 16 m nad zemí je vidět široké rovinaté okolí, blízký Ždánický les, Chřiby a vzdálenější Bílé Karpaty.
 • Celodřevěná rozhledna Johanka z roku 2006 se nalézá ve svahu mezi vinicemi nad vsí Hýsly. Je vysoká 11 metrů a na vrchol vede 39 schodů.
 • Renesanční zámek nahradil v 16. století původní tvrz. Za Lichtenštejnů byl barokně přestavěn. Místní učitel Vrbas položil základy Vrbasova muzea s bohatými sbírkami dotýkajícími se nejrůznějších oblastí - historie, národopisu, řemesel atd. v rámci regionu.
 • Renesanční zámeček z poloviny 16. století postavený Janem Kunou. V baroku byl rozšířen, počátkem 19. století ozdoben pseudorenesančními sgrafity. Vlastivědné muzeum přibližuje přírodu a dějiny Kyjovska.
 • Areál sklepů drobných vinařů, zvaný Drahy, s kamennými průčelími ze 30. let minulého století zdobí severní konec vesnice. Ladný areál převážně přízemních lisoven s kamenným průčelím tvoří náves, kterou oživují a v letních vedrech příjemně stíní břízy a jeřáby.
 • Zmenšenina sluneční soustavy umístěná naproti obecnímu úřadu. Ze slunce, které má tvar včelí buňky, se ční žihadlo. Toto žihadlo je polos slunečních hodin, na jehož vrcholu jsou umístěny nejmenší sluneční hodiny na světě. Světovým unikátem jsou samotné dvoje sluneční hodiny posazené na sobě.
 • Menší vinařskou kolonii tvoří dnes asi 30 sklepů v jednostranné uliččce. Poloha staveb na návrší nad vinohrady a přízemní lisovny navozují příjemnou atmosféru. Škoda jen, že jsou lisovny z větší části poznamenány necitlivou přestavbou v 70. a 80. letech minulého století.
 • Kolonie kelčanských búd s průčelími bělajícími se do dálky je ve svém středu rozpůlena pískovcovým křížem z roku 1939. Dominantní stavbou levostranné části areálu je búda Františka Půčka, kterou majitel citlivě udržuje v co nejpůvodnějším stavu. Barevné ladění průčelí, založené na kontrastu bílých stěn a modré podrovnávky, pan Půček každoročně obnovuje. Na okraji kolonie stojí obrázek s podobou svatého Gottharda, jednoho z méně známých vinařských patronů, jehož kult je na našem území doložen pouze zde a v Dolních Kounicích.
 • V překrásné oblasti Kyjovska, jen pár minut jízdy z bitvy Tří císařů proslaveného Slavkova, v malebné vinařské obci Archlebov, stojí nově zrekonstruovaná budova v nádherném italském stylu – Vinařství SPIELBERG. Díky své podobě jej také můžeme označit jako srdce Moravského Toskánska.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
 

Tipy na výlet

Vinařské stezky Kyjovska

 

Jadrná vína Podchřibí

 

Délka:

95 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro zdatnější cykloturisty, prochází členitým terénem Ždánického lesa a Kyjovské pahorkatiny

Povrch:

71 % silnice, 29 % zpevněné a nezpevněné lesní a polní cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.