Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Železná telekomunikační a vyhlídková věž z roku 2004.
 • Zázemí pro cyklisty • půjčovna a úschovna kol a koloběžek – zastřešené, odstavné místo...
 • Rezidence vznikla v letech 1740-1742 přestavbou staré sýpky. Uvnitř kamenné schodiště, všechny místnosti klenuté, stropy v místnostech 1. patra jsou zdobeny štukovým dekorem.
 • Zámecké vinařství Bzenec je vinařským podnikem s dlouholetou tradicí. Vinařství se nachází ve velmi krásném a romantickém prostředí zámečku v pseudogotickém slohu, který zde po staletí představuje slávu zámeckého vinařství ve významné moravské podoblasti Slovácké, která je součástí Dolnomoravského úvalu, v němž se soustřeďuje převážná část vinařské produkce v jedné z nejteplejší části jižní Moravy.
 • Originální rozhledna Šrotík je součástí areálu firmy REC Group, která zpracovává odpady. Věž vypadá jako maják a dokonce i její okolí připomíná přístav, kterému chybí jen moře. Z ochozu ve výšce 21 m nad zemí je dobrý výhled na Staré Město, Uherské Hradiště a jejich okolí, vidět jsou i hřbety Chřibů a Bílých Karpat.
 • Dřevěná rozhledna u Modré vznikla díky místním skautům v roce 1999. Kromě svahů nejbližších Chřibů je možné vidět pásmo Bílých Karpat, Vizovických vrchů, za dobré viditelnosti i vzdálenější vrcholky Hostýnských vrchů či hradbu Pálavy.
 • Renesanční zámeček z poloviny 16. století postavený Janem Kunou. V baroku byl rozšířen, počátkem 19. století ozdoben pseudorenesančními sgrafity. Vlastivědné muzeum přibližuje přírodu a dějiny Kyjovska.
 • Na místě dnešního zámku stávala původně vodní tvrz, připomínaná ve 14. století. Po ní dnes zůstal jen vodní příkop kolem zámku. Zámek Milotice je barokní perlou. Zámecká vinotéka, umístěná v pravém křídle sala terrena, nabízí stinné odpočinutí i  výběr skvělých vín z této oblasti. Pokud máte s sebou děti, mohou si tu vypůjčit kostým a vyzkoušet si, jaké to je být rytířem či princeznou.
 • Vodní kanál vybudovaný v letech 1934-1938 sloužící v dnešní době pro rekreační a jiné plavby. Cesta je dlouhá 51,8 km, z toho 27 km připadá na řeku Moravu, 1 km řeku Dřevnici a 24 km vede umělým kanálem.
 • Ostrožská Nová Ves
  Návštěvníkům a hostům je k dispozici informační turistické centrum, půjčovna a úschovna motokol a jízdních kol, a sportovního vybavení a potřeb, vlastní parkoviště, privátní wellness pro 10 osob, ADVENTURE GOLFOVÉ HŘIŠTĚ s 18 jamkami, osvětlený beach volejbalový kurt, tenisový kurt, dětské hřiště, koupací jezero s plochou pro slunění a rybolov v rybářské laguně.
 • Staré Město
  Jediná kovová zoo v Evropě. Zoologických zahrad plných exotických zvířat je v naší vlasti i po světě poměrně hodně, ale tu opravdu výjimečnou najdete ve Starém Městě. A protože se společnost REC Group s.r.o. věnuje recyklaci a opětovnému využívání druhotných surovin, jsou exponáty v KOVOZOO vyrobeny z odpadu, především kovového šrotu.
 • Na vrcholku Starého Poddvorova nachází se větrný mlýn beraního typu z 19. století. Zrekonstruovaný interiér nám přibližuje historickou výrobu mouky a souvisejících produktů.
 • Nový Poddvorov
  Vrchol Nového Poddvorova stráží železná rozhledna. Zhruba 30 m vysoká pozinkovaná konstrukce v podobě naftové těžní věže byla dokončena v listopadu 2009 a oficiálně otevřena 16. 4. 2010. Připomíná význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Nabízí výhledy na Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.
 • Bzenecký zámek s barvitou historií má dnes již třetí podobu. V minulosti došlo k několika omylům, zámek byl postaven obráceně proti původnímu plánu a staticky neodpovídal. Vysoká středová věž, která stála před vchodem do zámku musela být v roce 1862 odstraněna, neboť se začala podezřele naklánět. Při procházce zámeckým parkem narazíme na bzeneckou lípu, která je stará více než 900 let. Nejstarší sklepy jsou ve "zmolách" pod návrším zvaným Starý hrad, na němž nalezneme zříceninu kaple. Nejrozsáhlejší je sklepní labyrint pod zámkem, který byl podle pověsti propojen s podzemím hradu Buchlov.
 • Chráněnou památkou osady je žudro na lidovém domě čp. 48, který pochází z poloviny 19. st.
 • Dominantou obce je zámek z konce 16. st. Byl postavený na místě dřívější tvrze a později renesančně přestavěný.
 • Polešovice
  Centrem polešovického vinařství je areál U Sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Vinaři z areálu U Sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice.
 • Toužíte po fyzické či psychické relaxaci? Navštivte lesní sirnaté lázně u vodní nádrže Smraďavka! Lázně jsou součástí Buchlovic, nacházejí se v malebném údolí Chřibů nedaleko buchlovského zámku a hradu Buchlova.
 • Vlkošské búdy pod viniční horou Achtele jsou jednou z nejpůvabnějších sklepních kolonií na Slovácku, čítají více než 100 sklepů. Zaujmou vás svou nepřehlednou rozlehlostí i recesistickými vinaři. Několikrát ročně zve milovníky vína svou pohostinností a obnovenými vinařskými tradicemi. Vinný sklep. č. 21 je chráněnou památkou a dokladem lidového stavitelství 19. století. Vlkošské búdy jsou typickou kolonií malovinařů vyrábějících víno pro vlastní potřebu. Pokud však tuto svéráznou vesničku navštívíte, určitě potkáte vinaře, který se svým „soviňonem“ nebo „burgundou“ rád pochlubí.
 • Příznivce vojenské historie a techniky nadchne expozice ve vlkošském military muzeu, které nese jméno zdejšího rodáka,armádního generála a ministra obrany exilové vlády v Londýně, Sergěje Jana Ingra.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Vinařské stezky Kyjovska

 

Jadrná vína Podchřibí

 

Délka:

112 km

Obtížnost:

Většina trasy je vhodná pro všechny kategorie cyklistů, náročnější jsou lesní úseky v okolí Starého Poddvorova a kopcovitý terén Podchřibí v závěru trasy Moravské vinné stezky

Povrch:

62 % silnice se nízkým provozem, 38 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.