Moravská vinná - Velkopavlovická

Pouzdřany, Velké Pavlovice

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních...

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Dřevěná, 7 metrů vysoká rozhledna byla postavena v říjnu 2007. Z plošiny ve výšce pouhé tři metry nad zemí je výhled na okolní vinohrady a vinařské obce, Pálavu a Novomlýnské nádrže.
 • Dřevěný větrný mlýn na návrší jižně od města, vede k němu červená turistická značka. Objekt včetně zachovalého mlecího zařízení pochází z Pacetluk na Kroměřížsku, na dnešní místo přenesen roku 1982 zásluhou místního Českého svazu zahrádkářů. Od roku 1985 funguje jako muzeum. Na místě tohoto mlýna stál v letech 1748 až 1945 poslední kloboucký větrný...
 • Historií velkovýroby vína ve Velkých Pavlovicích i současnými technologiemi vás provede návštěva akciové společnosti Vinium,turistického cíle na trase Moravské vinné stezky. V průběhu prohlídky se dozvíte vše o výrobě prvotřídních jakostních i přívlastkových vín. Ochutnávka vás jistě přesvědčí o pravdivosti motto VINUM...
 • Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.
 • Klobouky u Brna
  Původně renesanční zámek byl v pozdějších letech barokně přestavěn a klasicistně upraven. V přilehlém a rozsáhlém anglickém parku zajímavá kaple sv. Barbory. V zámku výstava expozice habánské keramiky a rozsáhlá výstava historie života na Klouboucku.
 • Zámek stojí v Čejkovicích na malém návrší nad kostelem. V Čejkovicích byla v letech 1248 až 1312 komenda templářů a ti také položili základy tvrze. K přestavbě tvrze na zámek došlo v průběhu 16. stol. Zámek prošel poměrně složitým vývojem a to se zobrazuje i na jeho stavbě. Nejstarší jsou zřejmě základy čtvercové věže. K níž byla nejprve přistavěna obytná obloukovitá část. Později byla vybudována dvě na sebe kolmá křídla uzavírající nádvoří od jihozápadu až k jihovýchodu. V 18. století zámek doplnily budovy jižního předzámčí připojené nádvorní chodbou. Pod zámkem jsou rozsáhlé sklepy.
 • Hotel Kraví hora v Bořeticích
 • Poslání muzea v Kobylí je zachovat doklady o životě dřívějších pokolení v naší obci a zvláště uchovat lidovou tvorbu – překrásné lidové kroje a další památky, které postupně z běžného života mizí.
 • Nejznámější lokalitou jsou vinné sklepy Stráž vykopané ve slepencové skále v sedmi patrech nad sebou.
 • Nejvíce vinných sklepů nalezneme v lokalitě zvané Suchořádská zmola. Neodmyslitelnou součástí této lokality jsou "kobylské klevetivé tetičky", které připravují pokrmy dle tradičních receptur na nejedné místní akcí. Ochutnejte jejich výbornou škvarkovou pomazánku, tradiční šumajstr nebo voňavé kynuté těsto s povidly či meruňkami.
 • Rozhledna na Kraví hoře nad Bořeticemi je veřejnosti volně přístupná od jara 2006. Z vyhlídkového ochozu z výšky 12 m nad zemí je krásný pohled na kraj vinic a na siluetu Pálavských vrchů.
 • Rozsáhlý sklepní areál pod Kraví horou je všeobecně proslulou vinařskou lokalitou. Silnou tradici vinařství v Bořeticích jen potvrzuje v roce 2000 založená Svobodná republika Kraví hora. Vlastní vláda, ústava a měna je pro prezidenta republiky stejnou samozřejmostí jako kvalitní víno.
 • Němčičky
  Následováním obecní vinařské stezky můžete obdivovat místní sklepy s malovaným žudrem nebo nejstarší stavbu Hulatův sklep s ojedinělým pouze z venku přístupným schodištěm.
 • Velké Pavlovice
  Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.
 • Stezka nad vinohrady je rozhledna východně od obce Kobylí ve výšce 334 m n. m. na kopci Kobylí vrch, který místní nazývají Homole. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro maminky s kočárky.

Moravská vinná stezka na Velkopavlovicku začíná na vrchu Žebrák, odkud klesá do Hustopečí a vstupuje tak do vinařské oblasti, kterou charakterizuje vyšší zastoupení a výborná kvalita červených vín. Středověká bašta moravského vinařství se chlubí několika cennými historickými památkami a čilou vinařskou turistikou. Jejím centrem je Stálá vinařská expozice v renesančním domě U Synků, kde se dozvíte vše o pěstování révy vinné i výrobě vína. Rozhodnete-li se pro degustaci, můžete si vybrat ze čtyřiceti vzorků vinařů a vinařských firem podoblasti. Koštování ve společnosti správce expozice pana Sedláčka je mimořádným vinařským i lidským zážitkem. V domě U Synků sídlí i městské informační středisko, muzeum a galerie.

Podjezdem dálnice nad Hustopečemi a v její blízkosti pokračuje trasa směrem na východ polní cestou do Staroviček. Ve středu obce se po místní komunikaci vrací podjezdem na levou stranu dálnice, odkud vinicemi a sady dospěje do Velkých Pavlovic. V srdci podoblasti vstupuje trasa stezky do folklórní oblasti Hanáckého Slovácka, první národopisně vyhraněné oblasti od začátku Moravské vinné ve Znojmě.

Úctu k odkazu předků prokazují Hanáčtí Slováci udržováním tradic a zvyků, jejichž vyjádřením je i slavnostní kroj, který se obléká na velké svátky, jako jsou hody, vinobraní a Boží tělo. Centrální Velkopavlovicko je oblasti znamenitých a pohostinných vinařů. Chcete-li poznat veselé a družné lidi, staleté podzemní chodby a nejlepší červená vína na Moravě, využijete nabídky některého ubytování ve městě. Podvečerní prohlídka města bude pro vás odpočinkem po cestě i příležitostí poznat zlatý kříž velkopavlovického vinařství.

Z Velkých Pavlovic míří trasa po silnici přes Horní Bojanovice a Němčičky do Bořetic. Vlní se kopcovitou krajinou, táhlá stoupání střídají krátké a prudké sjezdy. Poslední osada úseku vítá cyklisty vinařskou recesí. Svobodná spolková republika Kraví hora na břehu říčky Trkmanky je nejen pohlednou vinařskou vesničkou, ale i samostatnou republikou s vlastní ústavou, vládou, prezidentem a měnou zvanou Kravihorec. Pohled od kravihorského ministerstva „financí, pošt, šeptandy a spojů různých“ naznačuje pokračování trasy Moravské vinné - stoupá po silnici do Vrbice. Středověká strážní osada je dnes vyspělou vinařskou obcí, sklepy vybudované v sedmi patrech pod sebou ve sklepencové skále Stráž ukrývají vína mimořádné kvality. Následuje sjezd mezi vinohrady do Kobylí a cesta bezlesou krajinou přes Brumovice a Morkůvky do Klobouk. Na vrcholu stoupání, těsně před vjezdem do města můžete odbočit k rekonstruovanému větrnému mlýnu, který stojí na místě posledního z klobouckých větřáků jako připomínka časů, kdy na jižním svahu Klobouk fungovalo několik větrných mlýnů.

Závěrečný úsek do centra národopisné oblasti „Kraj beze stínu“ ozdobí vyhlídka na přírodní památku Louky pod Kumstátem a vjezd do města samotného odbočka k místní malovinařské sklepní kolonii. Z Krumvíře směřuje trasa páteřní stezky rychlým silničním úsekem na Slovácko.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor

 

Délka:

56 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro všechny kategorie cykloturistů.

Povrch:

73 % silnice s nízkým provozem, 27 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.