Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Lehký objekt vzoru 37 typ A.
 • Renesanční vodní velkomlýn. V obytné části je umístěna expozice Mlynářství od pravěku do současnosti.
 • Významný cykloturistický cíl s nadstandardním vybavením pro cyklisty (pitný režim, energetické tyčinky a mapové podklady okolí v prodeji).
 • Nejvýznamnější turistické a cykloturistické centrum ve Znojmě. V areálu možnost ochutnat a zakoupit vína z produkce ZNOVÍNU ZNOJMO, a.s. Dále je možné využít prohlídky archivního sklepa a galerie v prvním patře kláštera. V blízkosti areálu moderní koupaliště.
 • Nejatraktivnější a nejznámější místo v Národním parku Podyjí. Vhodné místo pro zastavení při stoupání od řeky Dyje.
 • Služby: * Mapové podklady se specializací na cykloturistiku širokého okolí a příhraniční oblasti Rakouska * Komplexní informace pro cyklisty (ubytování, stravování, aktivity pro volný čas, vinařství, přehled certifikovaných zařízení v projektu Cyklisté vítáni) * Stanoviště služby „Žlutý anděl pro cyklisty“ (asistenční vozidlo) * Úschovna kol a zavazadel * Kontaktní bod projektu „SELF SERVICE“ Místa technické a první pomoci * Prodej základní potřeb pro cyklisty (duše, lepení, cyklistické lékárničky, obaly na mapy, cyklistické ponožky, reklamní předměty s cyklistickou tématikou a další doplňky pro cyklisty) * Pořádání fotografických výstav a přednášek s cyklistickou tématikou
 • V OC Freeport naleznete obchody se značkami jako je např. Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Levi´s a mnoho dalších. Mimi to se zde nachází i dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC a Burger King, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska. Výbornou kuchyni naleznete v tradiční České restauraci a na pizzu, či jiné pokrmy, si můžete zajít do místní pizzerie. Při zastávce v centru si můžete vyhledat další zajímavé trasy, nebo třeba i napsat kamarádům na sociální síť. Na Freeportu je totiž samozřejmostí využití bezplatné WiFi sítě. Výbornou kávu a zákusky s příjemným posezením, či s sebou, Vám poté nabídnou ve třech kavárnách včetně kavárny Starbucks.
 • Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.
 • Dnešní znojemský zámek stojí v místě významného přemyslovského hradu zvaného Znojem, který byl důležitým správním a kulturním střediskem celého okolí. Nejvýznamnějším objektem dochovaným z původního hradu je románská rotunda sv. Kateřiny s nástěnnými malbami zobrazujícími genealogii českých a moravských Přemyslovců. Samotný zámek, ač přístupný veřejnosti, mezi objekty svého druhu nijak nevyčnívá; vzhledem k již zmíněné rotundě by ale návštěva Znojma neměla zůstat stranou zájmu žádného milovníka české a moravské historie.
 • V blízkosti obce Šatov se nachází tři pěchotní sruby - Zahrada, Úvoz a Zatáčka. Během války byly objekty zbaveny střílen, po válce však byly opraveny, vybaveny a sloužily armádě až do roku 1999. Na jaře 2005 byl veřejnosti zpřístupněn objekt Zahrada. Kromě toho byla vybudována naučná stezka, která prochází kolem dalších dvou pěchotních srubů.
 • Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.
 • Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. bylo založeno v roce 1994. Pro milovníky vína a cyklisty v jedné osobě jsme připravili cyklostezku, vedoucí v okolí našich vinic. Trasa je dlouhá 22 km a jako začátek je ideální zvolit právě náš sklep ve Chvalovické sklepní uličce.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 

Délka:

63 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů. Až na okolí Konic je profil trasy rovinatý v celé její délce.

Povrch:

63 % silnice se slabým provozem, 37 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.