Moravská vinná - Znojemská

Znojmo, Jevišovka

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

 

Zajímavosti na trase

 • Lehký objekt vzoru 37 typ A.
 • Renesanční vodní velkomlýn. V obytné části je umístěna expozice Mlynářství od pravěku do současnosti.
 • Významný cykloturistický cíl s nadstandardním vybavením pro cyklisty (pitný režim, energetické tyčinky a mapové podklady okolí v prodeji).
 • Nejvýznamnější turistické a cykloturistické centrum ve Znojmě. V areálu možnost ochutnat a zakoupit vína z produkce ZNOVÍNU ZNOJMO, a.s. Dále je možné využít prohlídky archivního sklepa a galerie v prvním patře kláštera. V blízkosti areálu moderní koupaliště.
 • Nejatraktivnější a nejznámější místo v Národním parku Podyjí. Vhodné místo pro zastavení při stoupání od řeky Dyje.
 • Služby: * Mapové podklady se specializací na cykloturistiku širokého okolí a příhraniční oblasti Rakouska * Komplexní informace pro cyklisty (ubytování, stravování, aktivity pro volný čas, vinařství, přehled certifikovaných zařízení v projektu Cyklisté vítáni) * Stanoviště služby „Žlutý anděl pro cyklisty“ (asistenční vozidlo) * Úschovna kol a zavazadel * Kontaktní bod projektu „SELF SERVICE“ Místa technické a první pomoci * Prodej základní potřeb pro cyklisty (duše, lepení, cyklistické lékárničky, obaly na mapy, cyklistické ponožky, reklamní předměty s cyklistickou tématikou a další doplňky pro cyklisty) * Pořádání fotografických výstav a přednášek s cyklistickou tématikou
 • V OC Freeport naleznete obchody se značkami jako je např. Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Levi´s a mnoho dalších. Mimi to se zde nachází i dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC a Burger King, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska. Výbornou kuchyni naleznete v tradiční České restauraci a na pizzu, či jiné pokrmy, si můžete zajít do místní pizzerie. Při zastávce v centru si můžete vyhledat další zajímavé trasy, nebo třeba i napsat kamarádům na sociální síť. Na Freeportu je totiž samozřejmostí využití bezplatné WiFi sítě. Výbornou kávu a zákusky s příjemným posezením, či s sebou, Vám poté nabídnou ve třech kavárnách včetně kavárny Starbucks.
 • Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.
 • Dnešní znojemský zámek stojí v místě významného přemyslovského hradu zvaného Znojem, který byl důležitým správním a kulturním střediskem celého okolí. Nejvýznamnějším objektem dochovaným z původního hradu je románská rotunda sv. Kateřiny s nástěnnými malbami zobrazujícími genealogii českých a moravských Přemyslovců. Samotný zámek, ač přístupný veřejnosti, mezi objekty svého druhu nijak nevyčnívá; vzhledem k již zmíněné rotundě by ale návštěva Znojma neměla zůstat stranou zájmu žádného milovníka české a moravské historie.
 • V blízkosti obce Šatov se nachází tři pěchotní sruby - Zahrada, Úvoz a Zatáčka. Během války byly objekty zbaveny střílen, po válce však byly opraveny, vybaveny a sloužily armádě až do roku 1999. Na jaře 2005 byl veřejnosti zpřístupněn objekt Zahrada. Kromě toho byla vybudována naučná stezka, která prochází kolem dalších dvou pěchotních srubů.
 • Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.
 • Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. bylo založeno v roce 1994. Pro milovníky vína a cyklisty v jedné osobě jsme připravili cyklostezku, vedoucí v okolí našich vinic. Trasa je dlouhá 22 km a jako začátek je ideální zvolit právě náš sklep ve Chvalovické sklepní uličce.

Moravská vinná stezka svou pouť začíná v centru Znojma, nedaleko obelisku se sochou bohyně vítězství Niké na Komenského náměstí. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po cyklostezce podél silnice I. třídy.Rušný provoz a hřmot města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera. Most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Po křížení trasy se silnicí Znojmo - Retz na návrší za obcí přivádí Moravská vinná cyklisty k prvnímu stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu firmy Znovín Znojmo.

Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuveé Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic spisovatele Karla Postla. Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce k legendární vinici Šobes. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na její trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Od projetí krásnou sklepní ulicí v Šatově do další neméně půvabné sklepní kolonie ve Chvalovicích je to necelých 5 km. Od Chvalovic pak trasa v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha–Vídeň pokračuje do Načeratic.

Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit návštěvou hrádku Lampelberg, jehož kulatá věž poskytuje široký výhled do krajiny nebo ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci. Příhraniční průběh Moravské vinné postrádá pestrost a členitost třiceti kilometrů v okolí Znojma. Až do Jaroslavic vede rychle ubíhající rovinatá trasa po silnici. Úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které tragicky utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací. Šedivé návsi, polorozpadlé renesanční domy a zpustlé barokní usedlosti svědčí o kdysi bohatém kraji, který jen těžce hledá ztracenou tvář. Obrazem hospodaření lidové armády je i zámek v Jaroslavicích, za nímž stezka odbočuje ze silnice a krátkým úsekem po břehu rybníka a topolovou alejí spěje do Hrádku. Před obcí si všimněte novogotické kaple z roku 1906, která byla po opravě zasvěcena sv. Anežce české. Dříve, než se vydáte na závěrečný desetikilometrový úsek terénem do Hevlína, zastavte se na návrší na okraji Hrádku. Za ohradní zdí pozdně barokního kostela sv. Petra a Pavla objevíte ojedinělou románskou rotundu sv. Oldřicha, která je zmiňovaná již v polovině 11. století.

Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou směřuje do Hevlína. Za Hevlínem se pak v půli úseku do Jevišovky k páteřní trase připojuje Znojemská vinařská stezka, která vás přes Hrabětice a Šanov přivede do Hrušovan, železničního uzlu odkud směřují pravidelné spoje do Břeclavi a Znojma. Stejné vlakové spojení můžete využít i z nedaleké Jevišovky. Odměnou těm, kteří si přidají šest kilometrů, bude zhlédnutí dvou odpočívek na Greenways vytvořených ivančickým sochařem Josefem Zahradníkem.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 

Délka:

63 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cykloturistů. Až na okolí Konic je profil trasy rovinatý v celé její délce.

Povrch:

63 % silnice se slabým provozem, 37 % cyklostezky a zpevněné terénní úseky

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.