Téměř sto kilometrů Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh, Moravský Písek a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Úprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Malá Vrbka
  Velmi reprezentativní ukázka květnatých bělokarpatských luk.
 • Strážnice
  Úzký pruh při železniční trati. Velmi cenná rostlinná i živočišná společenstva písečných dun.
 • Jihovýchodní Morava je proslulá vinařstvím, ke kterému neodmyslitelně patří osobitá architektura vinných sklípků. Jedny z nejstarších a nejzachovalejších sklepů a »búd« leží ve svahu nad Blatnicí pod sv. Antonínkem. Vznikaly od 16. století a jsou využívány dodnes.
 • Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie. 12 tematických akcí, dílničky i živá zvířata. Ojedinělou část expozice představuje soubor vinohradnických staveb a jejich zařízení, který je doplněn ukázkovou vinicí. Stálá expozice Hliněné stavitelství. Navštivte místo, kde historie ožívá!
 • Navštivte areál půjčovny lodí pod Výklopníkem. Půjčovna se nachází u technické památky Výklopník Sudoměřice. Tato ojedinělá stavba sloužila k překládání lignitového uhlí, z vagonu do lodí. Lodě se plavily po Baťově kanále, až do elektrárny v Otrokovicích.
 • Dovolujeme si Vás pozvat do vinařské obce Petrov na projížďku lodí po unikátní technické památce - Baťově kanále. Získáte možnost nerušeně sledovat krajinu Slovácka, pozorovat vzácné živočišné i rostlinné druhy i poznávat krásy obcí a měst ležících při Baťově kanále Po krátkém zaškolení obsluhou půjčovny budete schopni...
 • Veselí nad Moravou
  Kulturní památka, poslední dochovaný objekt bývalého hospodářského dvora z pol. 17. století zvaného Panský dvůr. V prosinci 2012 byl po rozsáhlé rekonstrukci znovu zpřístupněn veřejnosti. V současnosti se zde nachází Turistické informační centrum Veselska, Městská galerie, Turistické informační centrum Baťova kanálu i dva sály a nádvoří využívané k nejrůznějším akcím. V přední části nádvoří je koutek pro rodiny s dětmi, zadní část přechází v letní sezóně v beachvolejbalové hřiště a přes zimu v kluziště. Z Panského dvora se stalo jedinečné centrum nejrůznějších společenských aktivit a místo pro střetávání se s ostatními napříč generacemi a okruhy zájmů.
 • Zámecké vinařství Bzenec je vinařským podnikem s dlouholetou tradicí. Vinařství se nachází ve velmi krásném a romantickém prostředí zámečku v pseudogotickém slohu, který zde po staletí představuje slávu zámeckého vinařství ve významné moravské podoblasti Slovácké, která je součástí Dolnomoravského úvalu, v němž se soustřeďuje převážná část vinařské produkce v jedné z nejteplejší části jižní Moravy.
 • Tvarožná Lhota
  První rozhledna v CHKO Bílé Karpaty, tyčící se nad Tvarožnou Lhotou, vysoká 52 metrů, nabízí nádherný výhled na pásmo Bílých Karpat s Velkou Javořinou, na úrodné vinařské Slovácko lemované na horizontu hřbety Chřibů a Ždánického lesa i na vzdálenější nezaměnitelnou hradbu Pálavy. Návštěvu rozhledny je možno v letních měsících spojit s koupáním v přírodní vodní nádrži Lučina nebo procházkou k salaši.
 • Zdejší Muzeum vesnice prezentuje původní lidovou architekturu z celé oblasti Slovácka. V areálu se nachází více než 75 objektů, které jsou rozděleny podle jednotlivých oblastí. Kromě obytných staveb (včetně úplného vybavení interiérů) patří do expozice i hospodářské a technické stavby, zahrady a vinohrad.
 • Strážnice
  Strážnický novorenesanční zámek uchovává sbírku hudebních nástrojů, která čítá více než 400 exponátů se zvukovou nahrávkou jednotlivých kusů. Zámek láká svými zámeckými sklepy nebo zámeckým parkem s přírodními amfiteátry, kde se každoročně od roku 1946 koná Mezinárodní folklorní festival. Právě tento festival řadíme k největším a nejstarším folklorním festivalům na světě. V prostorách zpřístupněných veřejnosti si mohou návštěvníci prohlédnout historickou knihovnu, která obsahuje 13 000 svazků knih, a stálou expozici „Nástroje lidové hudby v České republice", jedinou svého druhu ve střední Evropě. Mnohé z nich jistě zaujmou i každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii. Pro koncerty a jiné kulturní programy se využívají prostory růžového, zeleného a žlutého salonku. V zámku se postupně se obnovují i další interiéry, nejnověji byla návštěvníkům zpřístupněna zámecká kaple s historicky cenným oltářem. Původně stála na místě zámku pevnost jako strážní stanoviště na moravsko-uherské hranici. Odtud pochází i pojmenování pozdějšího města Strážnice. Než se původní tzv. vodní hrad stal reprezentativním sídlem, prošlo panství bohatou historií.
 • větrný mlýn holandského typu stojící na kopci nad obcí. Byl postaven roku 1842 jako obecní mlýn. V roce 1906 byla přistaveno obytné stavení pro mlynářovu rodinu, která do té doby obývala spodní patro mlýna. Posledním mlynářem, od roku 1904, byl pán Bedřich Kašík.
 • Náš sklípek můžete využít po předchozí dohodě kterýkoliv den v roce. Sklípek s krbem má kapacitu 25-30 osob a nově zrekonstruovaná vinárna max. 50 osob. Prostory jsou vhodné pro firemní večírky, rodinné oslavy, školení a další akce.
 • Dle Vašeho přání pro Vás zajistíme ochutnávku s odborným výkladem našeho sommeliéra, cimbálovou muziku, večeři, teplý a studený raut, neomezenou konzumaci nealko nápojů, káv a jakostních a přívlastkových vín z naší produkce.
 • Ostrožská Nová Ves
  Návštěvníkům a hostům je k dispozici informační turistické centrum, půjčovna a úschovna motokol a jízdních kol, a sportovního vybavení a potřeb, vlastní parkoviště, privátní wellness pro 10 osob, ADVENTURE GOLFOVÉ HŘIŠTĚ s 18 jamkami, osvětlený beach volejbalový kurt, tenisový kurt, dětské hřiště, koupací jezero s plochou pro slunění a rybolov v rybářské laguně.
 • Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi.
 • Unikátní petrovské Plže jsou památkovou rezervací lidové architektury zapsanou na seznam českého dědictví UNESCO. Sklepní ulička ve svahu nad obcí se dvěma náměstíčkami je opravdovou chloubou obce. Průčelí některých sklípků jsou omítnuta malebnou kombinací modré a bílé barvy. Jiná jsou navíc zdobena barevnými folklorními ornamenty.
 • Strážnice
  Vinotéka Botur je místem, kde můžete nakoupit nejen vynikající vína Vinařství Botur, ale také různé jiné kvalitní dobroty, jako olivy, sýry, apod.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Strážnické a skalické vinohrady

 

Sklepními uličkami Dolňácka

 

Délka:

98 km

Obtížnost:

Trasa je vhodná pro všechny kategorie cyklistů. Náročnější reliéf čeká na návštěvníky v jihovýchodní a severovýchodní částí trasy.

Povrch:

64 % silnice se slabým provozem, 36 % cyklostezky a zpevněné cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.