Trasa stezky procházející národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka nabízí pestrý výběr terénu pro všechny kategorie cyklistů. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Přítluky
  Mrtvé rameno Dyje s posledními lužními lesy typickými pro podpálavskou oblast. Stromové patro tvoří dub letní a vrby hlavaté. Každé jaro pokryje zem koberec bledulí jarních. Svá hnízdiště mají v rezervaci husy velké, čáp bílý, luňák hnědý, orel mořský.
 • Rozhledna na Nedánově (368 m n. m.) byla otevřena 12. 7. 2009. Její tvar připomíná přesýpací hodiny. Vysoká je 26 m, krytá vyhlídková plošina je ve výšce 22 m nad zemí. Z rozhledny je možné pozorovat okolní Modré hory anebo se zadívat do dáli směrem k Pálavě, Drahanské vrchovině nebo k Bílým Karpatům. Za výjimečně čisté oblohy lze údajně vidět i Al...
 • Historií velkovýroby vína ve Velkých Pavlovicích i současnými technologiemi vás provede návštěva akciové společnosti Vinium,turistického cíle na trase Moravské vinné stezky. V průběhu prohlídky se dozvíte vše o výrobě prvotřídních jakostních i přívlastkových vín. Ochutnávka vás jistě přesvědčí o pravdivosti motto VINUM...
 • Rodinné vinařství vám nabídne přírodní vína s charakterem, z vinic ležících v přírodním parku Výhon. V období září - říjen také prodej burčáku ze dvora. Posezení v poklidné atmosféře vinného sklepa, degustace i turistické akce.
 • Vinařství­ U Samsonů obhospodařuje vinice, které jsou vysázeny v písčito-jílovitých půdách na ideálních polohách jihozápadních svahů katastru obce. Možnost řízené degustace, občerstvení, nákupu vína a dalších prpoduktů révy vinné. Možnost získání map, informací a dalších služeb dle dohody.
 • V expozici kraslic jsou soustředěny exponáty od mnoha borkovanských maléreček. Kromě samotných historických i současných kraslic můžete zhlédnout doprovodný film, který Vás seznámí se zajímavostmi obce a především pak s historií borkovanských kraslic i se způsobem jejich zdobení.
 • Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.
 • Velké Pavlovice
  Necelé dva kilometry nad Pavlovicemi stojí od roku 2009 rozhledna Slunečná, která nabízí krásné výhledy. Nejkrásnější je pohled západním směrem, za Velkými Pavlovicemi lze obdivovat monumentální Mušovská jezera a za nimi překrásnou siluetu Pálavy. V blízkosti stojí dvě budovy podobné vinným sklípkům nabízející prodej občerstvení a suvenýrů. Rozhledna má zajímavý nesouměrný tvar - točité schodiště je obklopeno různě nasměrovanými dřevěnými kůly.
 • Zámek stojí v Čejkovicích na malém návrší nad kostelem. V Čejkovicích byla v letech 1248 až 1312 komenda templářů a ti také položili základy tvrze. K přestavbě tvrze na zámek došlo v průběhu 16. stol. Zámek prošel poměrně složitým vývojem a to se zobrazuje i na jeho stavbě. Nejstarší jsou zřejmě základy čtvercové věže. K níž byla nejprve přistavěna obytná obloukovitá část. Později byla vybudována dvě na sebe kolmá křídla uzavírající nádvoří od jihozápadu až k jihovýchodu. V 18. století zámek doplnily budovy jižního předzámčí připojené nádvorní chodbou. Pod zámkem jsou rozsáhlé sklepy.
 • Vodní dílo vybudované v 80. a 90. letech 20. století se skládá ze tří částí. Horní a Dolní část v dnešní době slouží k rekreaci, střední k ekologické stabilitě krajiny. Jako celek má zabránit každoročním záplavám.
 • Hotel Kraví hora v Bořeticích
 • Vinařství Vajbar sídlí ve vinařské obci Rakvice, která je součástí velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařský provoz však najdete v nedaleké obci Zaječí. Mezi firemní vinotékou v Rakvicích a výrobou s vlastní vinotékou a degustačním sklepem vede krásná cyklostezka mezi vinohrady.
 • Přímo u hlavní ulice najdete vinařský dvůr s podnikovou vinotékou Vinařství Vajbar. Pochopitelně si tu můžete nakoupit i zásoby na doma a mít víno přímo od pramene, ale také se tu můžete v chladnějším měsících zahřát u domácího punče či svařeného vína a v těch teplejších posedět v klidu dvora a pochutnávat si na dobrém vínu a drobném občerstvení.
 • Poslání muzea v Kobylí je zachovat doklady o životě dřívějších pokolení v naší obci a zvláště uchovat lidovou tvorbu – překrásné lidové kroje a další památky, které postupně z běžného života mizí.
 • Posezení ve vinařství Pavel Binder s výhledem na vinice a nedaleko rozhledny Maják na Přítlucké hoře. Osvěžit se můžete BIO víny a hroznovými mošty, objednat si řízenou degustaci a prohlídku vinařství i s malým pohoštěním.
 • Sklepní areál s 650 převážně lisovnami se sklepy, představuje labyrint vinařského městečka od obce odděleného Bílovickým potokem. Belegrady mají svou vlastní putiku i sportovní areál. Od sklepů v Belegradech vede patnáctikilometrová naučně-poznávací stezka s informačními panely o vinařství, viničních tratích a vinařských slavnostech. Stezka vede mezi vinicemi Velkých Bílovic na mýtický vrch Hradištěk až k Habánským sklepům.
 • Zajímá Vás jak žili předkové místních, jak se oblékali, jaké používali nástroje a nářadí při své práci a také jak vypadala vesnice v dobách minulých? Přijďte navštívit Městské vlastivědné muzeum a dozvědět se více. Vinařství je v něm věnován samostatný výstavní prostor.
 • Nejznámější lokalitou jsou vinné sklepy Stráž vykopané ve slepencové skále v sedmi patrech nad sebou.
 • Nejvíce vinných sklepů nalezneme v lokalitě zvané Suchořádská zmola. Neodmyslitelnou součástí této lokality jsou "kobylské klevetivé tetičky", které připravují pokrmy dle tradičních receptur na nejedné místní akcí. Ochutnejte jejich výbornou škvarkovou pomazánku, tradiční šumajstr nebo voňavé kynuté těsto s povidly či meruňkami.
 • Velké Pavlovice
  Ochutnejte naše vína a užijte si příjemný čas ve vinném sklípku na jižní Moravě.
 • Stezka nad vinohrady je rozhledna východně od obce Kobylí ve výšce 334 m n. m. na kopci Kobylí vrch, který místní nazývají Homole. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro maminky s kočárky.
 • Turistické informační centrum v Zaječí (TIC v Zaječí) sídlí v budově přímo naproti našeho Vinařství Nosreti spolu s naší recepcí. Obě služby jsou tedy na jednom místě.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  
 

Tipy na výlet

Za vyhlídkami Modrých hor

 

Délka:

150 km

Obtížnost:

Trasa vhodná pro průměrné cyklisty, rovinatější úseky nabízí jižní části stezky a úsek Diváky - Brumovice

Povrch:

48 % silnice se slabým provozem, 52 % cyklostezky a zpevněné cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.