Vinařská stezka Podluží

Břeclav, Hodonín, Moravská Nová Ves

Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Zajímavosti na trase

 • Lanžhot
  Původní lužní prales. Nejstarší duby dosahují stáří 350 - 470 let, mladší porost jasanu, dubu, habru, babyky a lípy stáří 150 let. Nejmladší (stáří 10 let) a nejnižší patro tvoří jasany, duby a jilmy. Na původní bylinné vegetaci se negativně projevila jak regulace Moravy a Dyje tak vysoké stavy zvěře. Území rezervace je hnízdištěm chráněných druhů ...
 • Poskytujeme informace o zajímavostech, dopravě, ubytování a kulturním a sportovním vyžití ve městě a okolí. Kopírovací služby. Veřejný internet. Nákup vstupenek přes Ticketportal, Ticketstream a Colosseum.
 • Vinařství Bartoníkovi vychází z dlouholeté rodové tradice prezentující typické malé slovácké vinařství orientované zejména na produkci maloseriových šarží vín při dosažení maximální kvality. V současné době činí celková výměra osázených ploch našich vinic cca 1ha. Tyto vinice se nacházejí na nejlepších polohách viniční...
 • První muzejní expozice archeologických nálezů na Slovanském hradišti v Mikulčicích byla pro veřejnost otevřena v roce 1960. Dnes se návštěvníci v muzeu osobně seznámi se dvěma stálými expozicemi a v exteriérech pak s kopiemi základů osmi mikulčických kostelů a knížecího paláce.
 • Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.
 • V lokalitě Pohansko se nachází také stejnojmenný empírový zámeček, který zde nechali postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812 k loveckým účelům v místech, kde o mnoho staletí dříve stával obranný val slovanského hradiště. Jedná se o symetrickou plochostropou stavbu s přízemními otevřenými arkádovými křídly, která má ve střední části jednopatrovou nástavbu.
 • Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi.
 • Sklepní areál s 650 převážně lisovnami se sklepy, představuje labyrint vinařského městečka od obce odděleného Bílovickým potokem. Belegrady mají svou vlastní putiku i sportovní areál. Od sklepů v Belegradech vede patnáctikilometrová naučně-poznávací stezka s informačními panely o vinařství, viničních tratích a vinařských slavnostech. Stezka vede mezi vinicemi Velkých Bílovic na mýtický vrch Hradištěk až k Habánským sklepům.
 • Jedinečnou podívanou a zážitky nabídne historická sklepní ulička U Trati, z níž se myší dírou dostanete do vyhlášených uliček Výmol a Zátiší.
 • Ves je rodištěm odrůdy Cabernet Moravia od místního vinaře Lubomíra Glose, která zde má i svůj památník.
 • Moravská Nová Ves
  Okolím obce místní vyznačili Neoveskou vinařskou stezku
 • Střípky tradic, historie i šikovnosti našich předků i současných obyvatel Lužic na Hodonínsku nabízí místní muzeum Starý kvartýr. Stavení č.p.116, známé jako „Starý kvartýr“, má své neopakovatelné „genius loci“. Nově zrekonstruovaná budova v minulosti hostila císařské důstojníky a dnes je kulturním domem obce.
 • Historické sklepy, z nichž nejstarší má asi 150 let, se nacházejí v ulici U Vrchnice.
 • Dolní Bojanovice
  Láká Vás přenést se do minulosti a podívat se, jak se bydlelo tradičně na Slovácku? Návštěva expozice ve Slovácké chalupě ve folklorním centru v Dolních Bojanovicích bude tou správnou volbou.
 • Dolní Bojanovice
  Z Dolních Bojanovic pochází nejstarší dochovaný lis na Hodonínsku. Dnes tvoří bojanovské lisovny se sklepy několik uličních řad v Předních a pod Čaganovem.
 • Na vrcholku Starého Poddvorova nachází se větrný mlýn beraního typu z 19. století. Zrekonstruovaný interiér nám přibližuje historickou výrobu mouky a souvisejících produktů.
 • Nový Poddvorov
  Vrchol Nového Poddvorova stráží železná rozhledna. Zhruba 30 m vysoká pozinkovaná konstrukce v podobě naftové těžní věže byla dokončena v listopadu 2009 a oficiálně otevřena 16. 4. 2010. Připomíná význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Nabízí výhledy na Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.
 • Vesnička vinných sklepů Nechory je proslulou sklepní kolonií rozléhající se na stejnojmenné viniční hoře nad obcí Prušánky. V lokalitě najdeme na 500 vinných sklepů.

Z Břeclavi ke zlatému kříži vinařství

Zdolávání členité vinařské stezky Podluží, která je široce rozkročená rovinami tohoto úrodného kraje, můžete začít v metropoli regionu Břeclavi. Krátký úsek po břehu řeky Dyje přechází u zahrádkářské kolonie na okraji města v cyklostezku, která vás přivede k velkomoravskému hradišti Pohansko s empírovým loveckým zámečkem ze začátku 19. století. Pokud se zde dáte doprava, dovede vás stezka k hranici s Rakouskem, kde se napouje na dálkovou tarsu EuroVelo 13. Při jízdě rovně pokračuje spanilá jízda lesem protkaným vodami až do Lanžhota, odkud se vinařská stezka vydává po silnici přes KosticeTvrdonice a Týnec do centrálního Podluží, cykloturisticky a vinařsky nejatraktivnějšího místa regionu.

Vinařské kolonie v Moravské Nové VsiMikulčicích či Prušánkách jsou ojedinělými ukázkami sklepní architektury a sídlem desítek znamenitých vinařů, kteří nabízí degustace vín a kompletní informační servis o vinařství a turistických zajímavostech oblasti. Nejlepší z nich jsou nositeli certifikace vinařské turistiky a najdete je ve všech zmiňovaných obcích. Alternativou k silničnímu průběhu stezky je její západní větev, která směřuje přes Starou Břeclav Hrušky.

Z Podluží až na Kyjovské Dolňácko 

V Moravské Nové Vsi se vinařská stezka Podluží větví. Západním průběhem směřuje přes prušánecké Nechory, kopečky Nového a Starého Poddvorova do Dolních Bojanovic; větev spojující Podluží Velkopavlovickem vede přes Moravský Žižkov do Velkých Bílovic. Bojanovské vinařství proslavil zejména opulentní Ryzlink rýnský, na ochranu před jeho paděláním vydal majitel panství v roce l738 zvláštní příkaz. Směs Ryzlinku rýnského s budínkou místního vinaře Jana Bohúna byla poctěna zlatou medailí, kterou vínu udělil rakouský císař František Josef I.

Za Dolními Bojanovicemi pokračuje trasa po cyklostezce a cestou po břehu Bojanovského rybníka směřuje k silnici Mutěnice-Hodonín. Po přejezdu silniční komunikace dospěje lesní doubravou do Dubňan a po silnici 3. třídy jste za chvilku v Ratiškovicích. Nenechte si ujít návštěvu nedalekého projektu KKK (na Kole po Kolejích ke Kanálu), který nabízí projížďku na železniční drezíně a prohlídku muzea ve vagóně mapující působení Tomáše Bati v regionu. Ratíškovický Slavín a vacenovské Žlébky jsou posledními sklepními koloniemi, než se vinařská stezka, která je ve Vacenovicích navzdory svému názvu již hluboko zakouslá do národopisné oblasti Kyjovské Dolňácko, vrací na Podluží. Podlužím nejen po vinařské stezce Pestré povrchy, kdy cyklostezku a atraktivní singletrack v blízkosti národní památky Váté písky střídá zpevněná i písčitá lesní cesta, jsou znakem úseku vedoucímu přes Rohatec do Hodonína. Ostatně cyklostezkou v blízkosti frekventované silnice vítá cyklisty i město ležící na břehu řeky Moravy a rodiště T.G. Masaryka.

Bezpečný, byť trochu nepřehledný, je i průjezd městem po cyklostezce a místních komunikacích. Hráz řeky, která dala vinorodému kraji jméno, můžete využít i pro cestu zpátky na jih. Jen částečně značená stezka po břehu Moravy nenese název vinařská, přesto je cyklistické splývání s jejím tokem až do Lanžhota romantickým zážitkem. Lákavost tohoto koridoru zvyšují přírodní lokality v blízkosti řeky a snadná dostupnost národní kulturní památky Valy či sklepních kolonií Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi.

Pozvánkou do nejjižnější části České republiky, žírné krajiny osídlené již v době Velké Moravy, ať je vám zápis v kronice obce Prušánky: „Můžeme vidět, jak k Nechorám míří lidé se skloněnými hlavami, shrbení pod nákladem každodenních povinností. Mezi sklepy jako by vešli do začarované země, začnou se usmívat a rozvazuje se jim jazyk.“

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Sklepy na Podluží

Strážnické a skalické vinohrady

 

Délka:

130 km

Obtížnost:

Celá trasa stezky je vhodná i pro méně zdatné cyklisty, nenáročná jsou i stoupání v okolí Nového a Starého Poddvorova.

Povrch:

50 % silnice se slabým automobilovým provozem, 50 % cyklostezky a zpevněné cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2020 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.