Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Popis výletu

Zajímavosti na trase

 • Lanžhot
  Původní lužní prales. Nejstarší duby dosahují stáří 350 - 470 let, mladší porost jasanu, dubu, habru, babyky a lípy stáří 150 let. Nejmladší (stáří 10 let) a nejnižší patro tvoří jasany, duby a jilmy. Na původní bylinné vegetaci se negativně projevila jak regulace Moravy a Dyje tak vysoké stavy zvěře. Území rezervace je hnízdištěm chráněných druhů ...
 • Poskytujeme informace o zajímavostech, dopravě, ubytování a kulturním a sportovním vyžití ve městě a okolí. Kopírovací služby. Veřejný internet. Nákup vstupenek přes Ticketportal, Ticketstream a Colosseum.
 • Vinařství Bartoníkovi vychází z dlouholeté rodové tradice prezentující typické malé slovácké vinařství orientované zejména na produkci maloseriových šarží vín při dosažení maximální kvality. V současné době činí celková výměra osázených ploch našich vinic cca 1ha. Tyto vinice se nacházejí na nejlepších polohách viniční...
 • Slovanské hradiště se nachází v prostoru luční krajiny a lužních lesů. Vyniká přítomností základů několika kostelů velkomoravského období. V současné době nabízí expozici nálezové situace jednoho z nich včetně přilehlých hrobů.
 • Nabízíme zážitkovou exkurzi ve firmě na zpracování čajů a koření. Naši průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.
 • V lokalitě Pohansko se nachází také stejnojmenný empírový zámeček, který zde nechali postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812 k loveckým účelům v místech, kde o mnoho staletí dříve stával obranný val slovanského hradiště. Jedná se o symetrickou plochostropou stavbu s přízemními otevřenými arkádovými křídly, která má ve střední části jednopatrovou nástavbu.
 • Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby. Od roku 2002 patří rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, kterou vedou otec a syn Šebestovi.
 • Sklepní areál s 650 převážně lisovnami se sklepy, představuje labyrint vinařského městečka od obce odděleného Bílovickým potokem. Belegrady mají svou vlastní putiku i sportovní areál. Od sklepů v Belegradech vede patnáctikilometrová naučně-poznávací stezka s informačními panely o vinařství, viničních tratích a vinařských slavnostech. Stezka vede mezi vinicemi Velkých Bílovic na mýtický vrch Hradištěk až k Habánským sklepům.
 • Jedinečnou podívanou a zážitky nabídne historická sklepní ulička U Trati, z níž se myší dírou dostanete do vyhlášených uliček Výmol a Zátiší.
 • Ves je rodištěm odrůdy Cabernet Moravia od místního vinaře Lubomíra Glose, která zde má i svůj památník.
 • Moravská Nová Ves
  Okolím obce místní vyznačili Neoveskou vinařskou stezku
 • Střípky tradic, historie i šikovnosti našich předků i současných obyvatel Lužic na Hodonínsku nabízí místní muzeum Starý kvartýr. Stavení č.p.116, známé jako „Starý kvartýr“, má své neopakovatelné „genius loci“. Nově zrekonstruovaná budova v minulosti hostila císařské důstojníky a dnes je kulturním domem obce.
 • Historické sklepy, z nichž nejstarší má asi 150 let, se nacházejí v ulici U Vrchnice.
 • Dolní Bojanovice
  Láká Vás přenést se do minulosti a podívat se, jak se bydlelo tradičně na Slovácku? Návštěva expozice ve Slovácké chalupě ve folklorním centru v Dolních Bojanovicích bude tou správnou volbou.
 • Dolní Bojanovice
  Z Dolních Bojanovic pochází nejstarší dochovaný lis na Hodonínsku. Dnes tvoří bojanovské lisovny se sklepy několik uličních řad v Předních a pod Čaganovem.
 • Na vrcholku Starého Poddvorova nachází se větrný mlýn beraního typu z 19. století. Zrekonstruovaný interiér nám přibližuje historickou výrobu mouky a souvisejících produktů.
 • Nový Poddvorov
  Vrchol Nového Poddvorova stráží železná rozhledna. Zhruba 30 m vysoká pozinkovaná konstrukce v podobě naftové těžní věže byla dokončena v listopadu 2009 a oficiálně otevřena 16. 4. 2010. Připomíná význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Nabízí výhledy na Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál a Dolnomoravský úval.
 • Vesnička vinných sklepů Nechory je proslulou sklepní kolonií rozléhající se na stejnojmenné viniční hoře nad obcí Prušánky. V lokalitě najdeme na 500 vinných sklepů.

Zveme vás na vinařské stezky na SlováckoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

 

Tipy na výlet

Sklepy na Podluží

Strážnické a skalické vinohrady

 

Délka:

130 km

Obtížnost:

Celá trasa stezky je vhodná i pro méně zdatné cyklisty, nenáročná jsou i stoupání v okolí Nového a Starého Poddvorova.

Povrch:

50 % silnice se slabým automobilovým provozem, 50 % cyklostezky a zpevněné cesty

Trasa ke stažení:

Akce

Zobrazit kalendář

Služby na trase

Zobrazujeme vybrané služby v okolí

Tato stránka využívá cookies. Kliknutím na „Rozumím“ souhlasíte s pravidly ochrany osobních údajů.

© 1996 - 2021 Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.

Design Zbyšek Podhrázský. Web by Kentico CMS.